4921808575_e74422daab_z11

Трима великотърновски шахматисти си осигуриха участие на финалите на 78-мото държавно индивидуално първенство /дип/ за мъже и 63-тото дип за жени, които ще се играят от 10-ти до 18 май 2014 г. в Козлодуй. 29 мъже и 10 жени се бориха съотетно за 5 квоти при мъжете и 4 при дамите по време на полуфиналите, проведени в Пловдив. При жените опитната мм Светла Йорданова с лекота си осигури първото място със 7 точки в 9 кръга. Треньорката в ШК „Етър“ водеше еднолично на по-младите си противнички и завърши с 5 победи над Виктория Радева, Дарена Сиркова, Доника Шивачева, Габриела Антонова и Цвета Василева и 4 ремита.

Великотърновката Цвета Галунова, състезаваща се за ШК (“Марица Изток“, Раднево) завърши на трето място с 6 точки и също се класира на финалите. Останалите две шахматистки взели квоти са Мария Васова “Асеновец 2006” заела второ място с 6,5 т., и четвъртата Виктория Радева „Спартак“ /Пловдив/

При мъжете за втора поредна година международният майстор Радослав Димитров ще участва на държавен финал. Състезателят на ШК „Булмекс“ набра 6 точки и завърши пети, което му донесе последната квота за финалите в Козлодуй. С актива на Радослав бе и мм Спас Кожухаров (“Локомотив 2000″, Пловдив), но вторият турнирен показател даде предимство на Димитров. Той стартира с победи над Ради Данов „Юрий Бендерев“ /Перник/, Боил Банов „Ивис плюс“ /София/. Последваха ремита с мм Спас Кожухаров, Марио Вутов „Виктори“ /Благоевград/ и Павел Янев „Каиса“ /Варна/. В шестия кръг Радослав се наложи над гм Петър Дренчев „Марек Юнион Ивкони”, след това направи реми с друг гросмайстор Петър Арнаудов от ЦСКА. В осмия кръг Димитров загуби от мм Димитър Мархолев „Локомотив” (София), но в деветия не допусна изненада и взе партията с Методи Стойнев „Марек Юнион Ивкони”.

По- големият брат Павел Димитров е девети с 5 точки. Само с половин точки по- малко е 14-годишният Емил Стефанов. Състезателят на ШК „Етър“ направи успешен дебют на полуфинал за мъже. Той бе със стартов номер 22, а в крайното класиране завърши петнадесети.

„Доволна съм от представянето на Емил. Той имаше тежък жребий, но се справи на ниво като игра. За него това бе дебют на полуфинал за мъже. Очаквам до 2 години да може да се пребори за участие на финал“, сподели Светла Йорданова.

В крайното класиране при мъжете първите четири места с по 6,5 точки заеха гм Петър Дренчев, гм Петър Г. Аранаудов, мм Димитър Мархолев и Любомир Данов („Юрий Бендерев” Перник).