Angelov

“Етър” започва да инвестира в обучение на треньорите от детско-юношеската школа. Клубът ще поема разходите по лицензите им, предстои двама от тях да отидат и на стаж в “Аталанта” (Италия), съобщи директорът на ДЮШ Стефан Ангелов. Това трябваше да стане още през февруари, но заради пандемията ще се осъществи през юни. Финансова помощ ще окажат хората, които в момента подпомагат школата. Водят се разговори и с елитен клуб от Източна Европа, където наши треньори също ще отидат на стаж.

Подготовката на треньорите, които работят с деца, в съвременните изисквания на футбола е един от проблемите. Предстои да изградим и единна методика, по която ще се работи. Благодарни сме на хората, които ни помагат, и всеки, който желае, може да го направи. Средствата, които постъпват в тази сметка, отиват изцяло за школата, всеки един лев отива там”, уверява Стефан Ангелов.

От една година той е директор на ДЮШ на клуба и се е заел с амбициозната задача да структурира и създаде добра организация за работата. Стефан е бивш футболист на “виолетовите” и е преминал през всички възрасти. Първо тренира при Васил Матев, после ги поема Марин Николов, с когото през 1996 г. юношите младша възраст стават шампиони на България. В това талантливо поколение са още Тодор Колев, Свилен Василев и ред познати имена. Едва на 17 г. те дебютираха и за първия отбор в елита, за жалост – точно преди изпадането му. После Стефан Ангелов игра и за “Етър-1924”, 4 сезона бе в “Б” група с “Любимец”, но контузия сложи край на кариерата му. Завършил е НСА, специалност “Треньор по футбол”, защото твърдо решил да се посвети на треньорството. “През 2012 г. Калоян Чакъров, който беше директор на ДЮШ, ме покани за треньор, за което съм му благодарен. Сега съчетавам директорството с треньор на юношите U17”, казва Ангелов.

Първата задача, която си поставя преди година, е да постигнат споразумение с другия клуб “Болярчета”, за да спрат разногласията в името на децата. И това вече се случи. “Двете школи вече работят в синергия, както стана и с “Ботев” (Дебелец), надяваме се това да стане и с новия клуб на Калоян Тодоров ФК “Шемшево”. Идеята е децата да бъдат до един етап в “Болярчета”, после да ги поемаме ние. Така те ще вървят заедно в отборите си, а няма да се делят. Напрежението между двата клуба изчезна. “Болярчета” вече работят от детските градини до набор 2012 г., а в “Етър” – от 2012 г. нагоре. Така всяко лято ще идва по цял набор при нас. “Болярчета” работят много добре с най-малките, доказали са се вече с това, а ние ще продължаваме с развитието им”, казва Стефан.

Школата на “Етър” в момента има десет отбора, като най-малките са на Футбол 7, там дори има два тима. Набор 2010 г. са на Футбол 9, в зоналното първенство са представени от 2009 г. на Футбол 11, децата са 2008 г., следват юноши младша възраст (2006) и старша възраст (2004). От шест години “Етър” е неизменен участник в националните елитни групи в U15 (2005 г.) и U17 (2007 г.). “Върхът на пирамидата преди мъжкия отбор е създаденият от Александър Нанков дублиращ отбор на “Етър”. Идеята бе по-талантливите юноши от школата да се докоснат по-бързо до мъжкия футбол и да бъдат готови за представителния тим. Този сезон играят 16-18-годишни момчета, това е най-младият отбор в Трета лига. Усетиха, че не е лесно, но очакваме напролет вече да са се аклиматизирали”, твърди Стефан Ангелов.

Миналата година някои от играчите получиха покана за мъжкия отбор, а другите предпочетоха отбори от Трета лига, но според Ангелов е трябвало да останат още година тук, за да придобият опит. Дава за пример Кольо Станев, който вече има голямо израстване, но от години тренира с мъжете, необходимо е търпение. Десет треньори работят в школата, а децата са между 250 и 300. Цялата школа е напълно екипирана, направен беше фитнес. Сега са в подготовка, насрочени са общо 40-50 контроли. Тренировките са изцяло на терена “Трифон Иванов”.

“Основният проблем от години е базата. Този терен се ползва от всички, нямаме възможност да ходим на стадионите в Шемшево и Леденик. Надяваме се г-н Нанков отново да започне да помага – с транспорт или средства, неговата помощ бе много важна за нас. Очакваме с бъдещия тренировъчен терен до стадиона нещата да се облекчат.

Другият ни проблем е изтичането на таланти, които отиват в други отбори. Това не ни позволява да сме конкурентоспособни на грандовете. Ако си запазим талантливите деца, “Етър” спокойно ще е в топ 4 на България, докато сега реалната ни възможност е 8-10 място”, споделя Стефан Ангелов. Лошото е, че самата система го позволява. Когато той е бил юноша, за да си тръгне някой, клубът трябваше да му даде бележка. Сега всеки си тръгва, когато реши. Треньорите не упрекват никой, че си е отишъл в търсене на по-добри условия, но това много се отразява на работата им.
Много от момчетата после се връщат обратно в “Етър”. Дали обаче клубът не трябва да реши после да им отказва връщане? Може би пък тогава някои от тях ще се замислят…

“Има доста талантливи деца и всеки, който е останал лоялен към “Етър”, ще получи шанс да стигне до мъжкия отбор. Примерите – Кольо Станев, Стелиян Добрев, сега Калоян Ненчев три пъти бе търсен от ЦСКА, но им отказа, защото видя, че пътят до мъжкия футбол тук е по-пряк и ето вече е с мъжете. 8-9 момчета вече са в първия отбор”, казва Стефан Ангелов. Веселин Великов постоянно държи връзка с треньора на “Етър-2” Николай Катъров.

Разбира се, важна е ролята и на Спортното училище. Клубът, спортното министерство и СУ “Г. Живков” имат тристранен договор за сътрудничество. Вече 11 г. след възстановяването си училището прави кастинги, има прием за всички набори. “Подборът започва от 5 клас, сега това е набор 2011 г. и каним всички на кастинга през юни. Много е важно да са заедно от малки. Условията в Спортното училище са много добри, реновирано е, има пансион за 130 деца, което дава шанс да привличаме и от други селища. Вече правим селекция на таланти, родени 2011 г., от целия регион. Положителното е, че две-трети от деня децата спортуват, ангажирани са и родителите знаят къде са. Имат по две тренировки дневно и мачове. Училището не остава на заден план, много държим на това”, казва Стефан Ангелов.

Тагове: ,

КОМЕНТАРИ