Футболистите на “Етър” постигнаха безценна за спасението си победа срещу “Пирин” Гоце Делчев днес. “Виолетовите” бяха по-добрият тим и заслужено спечелиха с 3:1 на “Ивайло”. През по-голямата част от 90-те минути мачът се игра в проливен дъжд, който не попречи двата отбора да изнесат открит двубой с много опасности пред двете врати.

Етърци започнаха сковано срещата и още в 3-та минута публиката на “Ивайло” замлъкна след гол на Тошев. Великотърновските защитници изгледаха отблизо как играч на гостите достига наказателното поле и пуска хубав пас към голмайстора, който от 6-7 метра отбеляза необезпокояван. След попадението съперниците си размениха по един опасен далечен удар, а в 6-та минута Йордан Петров бе спънат в наказателното на “Пирин” – дузпа. Мариян Генов застана зад топката, но ударът му срещна десния стълб.

В следващите минути опасностите намаляха за сметка на грешните отигравания най-вече от страна на етърци, които ядосаха и без това изнервената публика. Домакините сътворяваха ялови атаки, а гостите разчитаха на контри. В 26-та минута Пламен Иванов получи топка отляво на наказателното поле, първоначално се засуети, но след това пусна добър пас по земя успоредно на вратата. Най-съобразителен се оказа Генов, който засече топката и се реваншира за изпуснатата дузпа – 1:1.

Феновете още не се бяха израдвали на попадението, когато Генов бе изведен през центъра сам срещу вратаря на “Пирин”, финтира го майсторски и обърна резултата. До края на полувремето етърци владееха повече топката, но до нови опасни положения не се стигна. Петър Ванков обаче се завърна в игра след продължителна травма още в 32-та минута, заменяйки контузения Росен Ванков.

"Виолетовите" изпълниха център 2 пъти, докато гостите - цели 4

Втората част на двубоя бе по-спокойна, като “виолетовите” владееха инициативата и пазеха умело резултата. Още в 48-та минута Аврионов имаше чудесна възможност за гол, но от около 5 метра засече центрираната топка над гредата. Времето си течеше, дъждът си валеше, а публиката ставаше все по-неспокойна, знаейки слабостта на “Етър” да допуска голове след 75-та минута. И сега се случи същото – след корнер топката се оказа във вратата на пазилия отлично Карканджиу, но варненският рефер Радослав Станев отсъди нарушение в нападение.

Гостите се втурнаха да изравняват резултата и бяха наказани след комбинация между Генов и Румен Иванов. Първият спря топката на гърди пред дъгата и пусна пас по земя към Иванов. Той навърза няколко защитници, избяга от вратата, но след завъртане пусна чудесно топката покрай вратаря от малък ъгъл – 3:1. Още в следващата атака нападателят можеше да отбележи нов гол, но шутира над вратата, след като излезе сам срещу вратаря на гостите. Последната опасност в мача бе за “Пирин”, но Карканджиу отби блестящо топката след много опасен удар от фаул.

Така “Етър” се изкачи на 12-то място в класирането, но само на точка от 14-та позиция, която все още не се знае дали ще стигне за спасение. Следващият мач на “виолетовите” е  в понеделник, 8 юни, в Банско срещу третия “Пирин”. Битката за спасение обаче ще е до последната минута на последния кръг, когато великотърновци са домакини на прекия си конкурент “Марек”.

Състав на “Етър”: Карканджиу, Д. Димитров, М. Иванов (86-Съботинов), Р. Ванков (32-П. Ванков), Стефанов, Пл. Иванов (46-Балъков), Копаранов, Петров, Генов, Аврионов, Р. Иванов