В подножието на Ухуру – най-високият връх в Африка.

Облечен с фланелка на “Етър” изкачи най-високата планина в Африка Килиманджаро великотърновският алпинист Йордан Грозданов. Бившият зам.-кмет по спорта бе част от експедицията, покорила първенеца на африканския континент – високия 5895 м връх Ухуру.

Експедицията мина изключително добре, а щом всички се завърнахме живи и здрави – значи е успешна, заяви Йордан Грозданов. За него и за Боян Димов тръпката е още по-особена, защото имат вече във „визитките” си успешни изкачвания на първенците на три континента – Елбрус в Европа, Аконкагуа в Южна Америка и сега Ухуру в Африка.

Маршрутът на нашите досега не е преминаван от никого. Всички експедиции се движат по едно и също трасе, предложено от домакините, докато великотърновци сами си изработват най-трудния, но и преминаващ през най-екзотични места маршрут – през Шира и Кибо (третата планина Мавензи е забранена за изкачване заради многото смъртни случаи).

Атаката започнахме точно в 00:00 ч. на 23 септември и в 7 сутринта бяхме на върха Ухуру. Всичко мина по план, с много добра климатизация, затова девет от десетте души успяхме да се качим. Само един реши да не атакува върха, защото така прецени силите си. Беше доста студено – минус 11 градуса, но имаше вятър. На върха има само една табела и е един кратер, но около него има огромни масиви от лед и сняг, които са много красиви и си заслужава човек да ги види. В тази част от годината има доста експедиции, ние бяхме в края на сухия период и от 1 октомври започва дъждовният, разказва Грозданов.

 

След изкачването на върха нашата експедиция имала два свободни дни в „цивилизацията”. Единия ден обиколили град Аруша, а на следващия предприели фото сафари в парка Тарангири, където снимали слонове, гепарди, леопарди, маймуни, жирафи, зебри, лъвове и др. Особено впечатлени са и от срещата си с племето масаи. Хората му вече 3000 години не са мръднали в развитието си, те просто не искат да се цивилизоват. Жилищата им са колиби, покрити със слама. Пари нямат, а богатството се измерва в животни – кози, крави, овце… Ако имаш много животни, съответно имаш и много жени, най-богатите мъже имат по 7-8 жени. Децата са много, повечето дори не се водят кога са родени, направо са извън статистиката на държавата.

От пътуването Йордан Грозданов, който продължава да играе активно футбол в областните групи, си донесъл фланелка на националния отбор на Танзания. Тя вече е част от негова колекция, тъй като има национални екипи на доста екзотични страни, където е бил. Фланелката, която пък облече на Килиманджаро, е от тези, които неотдавна Александър Нанков подари на всички общински съветници.

Така само в рамките на последния месец логото на “Етър” се появи на две от най-невероятните места на планетата – преди Йордан Грозданов да отиде с етърския екип на Килиманджаро, управителят на “Царевград Търнов” Цветомир Бояджиев пък се снима с “виолетовия” шал на Великата китайска стена.