Днес и последните участници в световното първенство по футбол ще изиграят своите първи срещи. Група Н определено се очерта като „испанската”, тъй като в нея са Испания, Чили и Хондурас, както и Швейцария. Безспорно най-екзотичният от тези отбори е Хондурас. Само преди броени дни зам.-кметът на Велико Търново Йордан Грозданов се завърна от тази страна след близо едномесечна експедиция.
Българската група откри в Хондурас река с името България, като се оказа, че там живее огромна българска общност. През 1922 г. там пристига емигрантът Борис Петров, последват го и други българи, които развиват промишленост и се утвърждават с качествата си. Днес техните потомци са близо 10 000 души.
Хондурас е известна като най-бедната държава в Латинска Америка, но нашите с почуда установили, че средната заплата е $ 1000, минималната 300, а на добри ръководни позиции се взимат над $ 2500.
Хондурасците са луди по футбола, разказва Йордан Грозданов. За тях алтернативен спорт няма, играят постоянно и навсякъде. Дори в малките селища има по няколко терена, в едно село на племето гарифуни с огромна изненада видях цели три игрища. Гарифуни са племе, дошло от Антилските острови, което се препитава основно с риболов в Карибско море, видях как ритат дори в късна нощ само на лунна светлина.
В момента страната е в еуфория заради участието на националния отбор на световното, а всички са удивително единни в подкрепата си. С изненада Йордан Грозданов установил, че фланелките, които се продават за привържениците, са само с един номер 12. Нито един фен не си позволява да носи екип с друг номер, защото това би означавало, че подкрепя отделни футболисти.
По време на традиционния фестивал в гр. Ла Сеиба, на който нашите били гости, сред карнавалните костюми било пълно и с красиви девойки в синьо-бели цветове.
„Публиката е 12-ият играч и го показва по най-добрия начин. Говорихме за това по време на срещата ни с губернатора на гр. Ла Сеиба и му казах, че ще викам за Хондурас по време на първенството. Направо му заявих: можете да направите фланелка и с № 13, защото ние от България ще бъдем вашият 13-и играч”, заяви Йордан Грозданов. Реакцията на губернатора била, че вече са приятели и винаги ще му помогне с каквото може, без значение дали заема даден пост.
Това далеч не е единствената “испанска връзка” за сем. Грозданови. Тяхната дъщеря Антония Грозданова от ЕГ “Проф. д-р Асен Златаров” е единствената българка, която ще участва в международната експедиция “Пътят на Кацал”. В продължение 7 седмици възпитаничката на елитното училище, заедно със свои връстници от цял свят, ще опознава паметниците на културата и традициите на Мексико и Испания.
Антония бе избрана за участие в пътешествието след участие в конкурса “Пътят на Кацал”. В него по регламент може да участва само по един ученик от всички 15 училища, в които се изучава испански език у нас. Първоначално всеки от кандидатите разработва проект по определена тема на испански, като великотърновката се посветила на изкуството в Галиция по времето на поклонниците. До интервюто в София били допуснати 8 момичета, но Антония безапелационно елиминирала конкуренцията.
Вчера Йордан Грозданов и дъщеря му бяха при посланика на Испания във връзка със започващата днес експедиция. По време на пътешествието учениците ще живеят на палатка и ще имат солидни преходи пеша. Една от мечтите ми е да отида в Латинска Америка и се радвам, че ще имам възможност да я осъществя, сподели Антония. Това е добра възможност да усъвършенствам испанския си и да преживея едно прекрасно лято, каза тя.