IMG_7633

„Етър” спря победния път на осемкратния шампион „Лудогорец”, като завърши 1:1 с „орлите” на стадион „Ивайло”. След пет поредни загуби срещу него, „болярите” се противопоставиха здраво на най-силния отбор в България и показаха, че с дух и сърце нищо не е невъзможно.

Битка до последната минута, въпреки безспорната разлика в класите – ето това е, което публиката иска да вижда! Ето това е „Етър”, който дори може да ни накара да мечтаем!

В отсъствието на двама основни футболисти като Фло Боджадж и Божидар Кацаров старши треньорът Петко Петков изнедада в стартовия състав с включването на вратаря Анатолий Господинов и младия Кольо Станев, а след почивката пусна и абсолютния дебютант – роденият през 2003 г. юноша Стелиян Добрев! И тримата се защитиха блестящо – Господинов отчая с намесите си звездите на „Лудогорец” (на няколко пъти му помогнаха и гредите), Станев хвърли много сили и след принудителната си контузия при смяната заслужено обра овациите на публиката. С отбелязания фантастичен гол капитанът Иван Стоянов бе избран за играч на мача, но добри думи заслужават всички. Ясно е, че отстъпват по качества на съперника, но наистина играха като мъже. И още нещо – в лицето на Петко Петков „Етър” май намери треньора, от когото има нужда. Показва го играта в първите два пролетни мача.

IMG_7625

Логично бе „Етър” да действа прибрано и да чака своите шансове. Натискът на гостите в началото бе осезаем. Още в 4-ата минута Марселиньо стреля от фаул, но Господинов чудесно извади удара му. Миг по-късно Швиерчок с парабола прати топката в напречната греда. В 10-ата минута Вандерсон стреля от малък ъгъл, но Господинов отново отклони топката и тя се отби в напречната греда. Швиерчок изпусна шанс да открие в 22-ата минута, но ударът му бе отново спасен от вратаря на етърци.

От средата на полувремето „болярите” изнесоха играта по-напред и опасностите станаха по-редки. В 41-ата минута пак Швиерчок стреля с глава, но за сетен път Господинов не допусна гол.

Колкото и да е нелогично, но „Етър” поведе. В 48-ата минута топката бе пратена вдясно за Иван Стоянов, който надбяга Светослав Дяков, а стражът на гостите Пламен Илиев бе тръгнал да пресича топката, но се подхлъзна. Иван Стоянов с финес го прехвърли и хвърли в делириум трибуните – 1:0! Само след две минути „Лудогорец” изравни – след центриране от корнер Григоре с глава прати топката в напречната греда и тя се озова в Марселиньо, който с техничен удар вкара за 1:1.

Оттук чак до края на мача „орлите” атакуваха, но срещнаха изключителен отпор от етърци. Здрава битка и борба за първа топка, чудесни намеси на отбраната, без дори да се налага Господинов да се намесва повече. Куп неотсъдени фаулове срещу „Етър”, но нищо този път не спря „болярите”, които дори търсеха и възможности за атака.

Точката не само е добре дошла за позициите им в класирането, а ще им донесе самочувствие за предстоящите битки с „Витоша”, „Арда”, „Дунав”…

Браво, „боляри”!

„Етър”: Господинов, Станев (66 Мартинович), Дюлгеров, Станоев, Скерлев, Огнянов, Пехливанов, Н. Колев (93 Т. Иванов), Ив. Стоянов, Лагоа (73 Добрев), Ангелов.