„Етър” спечели с 4:1 първата си контрола, играна по време на подготовката в Диарбекир. „Виолетовите” надделяха с лекота над местния „Йени Диарбекир” в мач, игран на стадион „Ататюрк” на електрическо осветление. Четирите попадения, дело на Ели Маркес, Гаджалов, Садула и Жандре, бяха най-малкото, което можеха да постигнат гостите.

Над 100 полицаи и стюарди охраняваха мача, като полицията в Турция напълно безвъзмездно охранява всички официални и приятелски срещи. Интересът към българския отбор беше факт, а след мача нашите футболисти поздравиха агитката на домакините, която също ги изпрати с аплодисменти. Двата отбора се снимаха заедно преди мача, а на президента Фейзи Илханлъ бе връчен почетен плакет.

Стадион „Ататюрк”, който е общински, се оказа доста добро съоръжение, на което допреди година са се играли мачове от Суперлигата. Седалки в зелено и червено на всички близо 15 000 места, вип ложи, до които се стига с асансьор, удобства за медиите, осветление, само теренът не бе в много добро състояние.

Мачът обаче се получи, като проверката бе полезна и за двата отбора. Класата на „Етър” въобще не подлежеше на съмнение и се изрази в три гола още до 20-ата минута… В началото  Четин Садула навлезе отляво на скорост и намери Жандре, който би високо. В  10-ата минута обаче Ели Маркес напредна сам отляво, навлезе в пеналта и с диагонален удар откри резултата – 0:1.

Само след три минути след заучено положение от фаул Анев пусна на Садула, който центрира и Костадин Гаджалов с глава направи 0:2. Домакините отстъпваха на етърци и в 20-ата минута стана 0:3 – пробив на Станкев завърши с пас към Четин Садула, който утрои резултата.

В 24-ата минута за един шпагат на Венци Димитров реферът реши да зарадва публиката с дузпа. Гюлсевер със силен удар от бялата точка намали на 1:3. Сериозна агитка на “Йени Диарбекир” скандираше и пееше по трибуните, като оцвети стадиона в зелено-червени димки. Етърци продължиха да атакуват и удар на Садула от границата на пеналта бе уловен от вратаря, имаше и едно опасно центриране на Ели Маркес, пресечено от стража на домакините. Те се отчетоха само с един далечен удар, не затруднил Димитров.

Втората част започна с три смени в “Етър” – на вратата Рашков, Атанасов на Маркес, Гаджалов на Трифонов и Нери на мястото на Станкев. Пред вратата на „Йени Диарбекир” се заредиха пропуски. В 53-ата минута Четин Садула изскочи от дълбочина съвсем сам срещу вратаря, но той спаси удара му. На неговото място влезе Бето, който можеше да вкара, но един пас на чудесно пробилия по левия фланг Атанасов отиде малко зад непокрития пред голлинията бразилец.

Йоан Пивати бе изведен срещу вратаря от Бето, но пропусна. Веднага след това пък и Нери изскочи отдясно срещу вратаря, стреля, но той спаси. Като цяло темпото поспадна, а в игра влязоха и младите Димитър Байдаков и Благовест Ангелов. Все пак в края на мача „Етър” вдигна още малко оборотите. Жандре навлезе отляво на скорост, но сгреши с паса, а после след удар на Нери с глава топката се отби от главата на защитник и излезе в корнер. „Йени Диарбекир” също имаше една възможност да вкара, но логично падна и четвърти етърски гол – Грегори Жандре в последната минута бе изведен чудесно от Бето и с техничен удар покрай вратаря в последната минута вкара за крайното 1:4.

„Етър”: В. Димитров, Гайдаров, Гаджалов, Т. Трифонов, Маркес, Петров, Анев, Станкев, Садула, Жандре, Пивати (Рашков, Атанасов, Гаджалов, Нери, Бето, Байдаков, Ангелов).