IMG_3005

Хандбален клуб “Етър-64” посвети шампионските титли на България, спечелени този сезон от подрастващите в школата, на паметта на Йонка Генчева. Голямата треньорка си отиде от ковид през октомври м.г. Школата на клуба постигна изключително представяне през годината, като 4 отбора станаха безапелационно шампиони в своята възраст – 11-годишните момичета и момчета, както и 12-годишните хандбалисти и хандбалистки. Девойките до 14 г. пък са вицешампионки. Подборът на най-малките от СУ “Емилиян Станев” бе направен от самата Йонка Генчева, която започна работа с тях с идеята да възроди школата, а след смъртта ѝ бяха поети от Маги Христова и Станислав Йорданов.

“Посвещаваме ги на педагога Йонка Генчева, защото преди 4 г. тя прокара идеята, че трябва да се върне и заработи с подрастващите. Тя искаше да покаже, че с работата си може да възстанови школата и да я зареди с таланти. Точните ѝ думи бяха: аз съм постигнала всичко, усещам, че трябва отново да се върна към работата с най-малките. Визията за развитието на клуба бе в главата ѝ”, заяви президентът на клуба Атанас Атанасов. Генчева в кариерата си бе спечелила 10 титли и 13 купи на България с жените, още 20 титли с подрастващите, бе избирана за Треньор № 1 и за носител на Наградата “Велико Търново”.

Идеята ѝ дойде от едно предаване по руска телевизия, в което изявени национални треньори по различни спортове влизат в училищата. Подбират деца и след 5-6 месеца се явяват на състезание. Йонка Генчева искаше да докаже, че ще поеме малки деца и за 2 г. ще ги направи шампиони. Така и стана.

Изминалото първенство

започна именно с трагедията, сполетяла “Етър-64”. “Тя беше двигателят на клуба с идеите си. Това се отрази в началото, трудно се вдигнахме, въпреки че г-жа Генчева за първия отбор вече беше предала палката. Бе решила Миглена Христова да започне да води тима, а тя само да ѝ помага. Наложи се Маги директно да влезе в “дълбоките води”. Тъкмо навлязохме в първенството и Кристияна Караманлиева реши да замине за чужбина, което бе втора голяма загуба. Напролет привлякохме две момичета от Шумен, върна се от майчинство Данислава Петрова, но вече бе късно да се противопоставим за титлата и купата, като завършихме трети, въпреки че направихме и добри мачове”, анализира Атанас Атанасов.

Според него Маги Христова израства. Реално двамата водеха отбора, защото тя е и състезател. Уточнявали са предварително всичко с нея и с капитана Деси Николова, защото, когато си на терена, е трудно да виждаш някои неща. Засега намеренията са Христова да продължи да играе още година. “Маги има доста нови идеи за играта, когато се концентрира само върху треньорството, ще е още по-добре. Йонка Генчева явно освен от състезатели, разбираше и от треньори. Когато настоях да остане поне още година начело на женския тим, тя заяви, че е време за промяна и се насочи към подрастващите, а година по-късно даде на Маги Христова момиченцата, а на Светослав Йорданов момченцата и каза: това са хората, които ще свършат работа!”

IMG_7111-1

Школата на “Етър-64”

отдавна не е била толкова успешна. Христова направи дубъл с 11 и 12-годишните момичета, Станислав Йорданов взе титла с 11-годишните момчета. Деси Николова и момчетата до 12 г. също станаха шампиони. Всеки от тях е с изключителен принос. 14-годишните останаха на крачка от златото, до 16 г. са шести, а само 1 гол раздели старшата възраст от участие във финалната четворка.

С над 200 състезатели разполага в момента “Етър-64”, от които над 170 са подрастващи. При момчетата има групи до 9, 10, 11, 12 и 14 г., същите са при момичетата плюс 16 и 19 г., което прави общо 12 отбора. “Трябват ни около две години, за да направим силно подкрепление за първия отбор. Камелия Кузнецова ще поеме момчетата и момичетата от 2 клас. Александра Замишляк ще води 10-годишните момчета и момичета. Мъжкото направление започна да дава резултати, дори стреснахме другите клубове с тези две титли при момчетата. Обозримото бъдеще на “Етър-64” е подсигурено”, категоричен е Атанас Атанасов.

viber_image_2022-06-17_17-28-30-97155

Многото състезатели обаче пораждат

проблем с базата,

която не може да поеме групите. 11 и 12-годишните имат по две тренировки плюс една в събота. А трябва да са поне 4 седмично, за да гониш резултати, но зала “Сава Величков” не може да ги поеме в дадените часови пояси. “Добавяме т.г. още две групи 10-годишни и две групи второкласници. Да не говорим, че в понеделник и петък влиза и волейболът. Ще говорим с директора на “Спортни имоти” Петко Павлов да разчертаем залата до “Емилиян Станев” и да пратим там някои от отборите. Желанието на треньорите е да водят редовен тренировъчен процес, а това е невъзможно с по един час и по 30-40 деца. Не жалят усилия и дори в събота и неделя намират време да водят тренировки. Задължително трябва четвърта тренировка седмично, което сегашният график не позволява.
За ДКС “В. Левски” женският отбор има разрешение за мач и две тренировки, но ако залата поеме и децата от Спортното училище, ще се освободи място за нашата школа в “Сава Величков”, казва клубният шеф.

От финансирането на този етап не може да се оплаче. Успехите в последните години им дават възможност да “заработват” прилични средства от общинската субсидия, а проектът към ММС получи 150 % увеличение. С тримата спонсори Евгени Костадинов, Светослав Тотев и Димитър Хинов, които дават солидна основа, нещата са добре финансово.

За новия сезон

в “Етър-64” остава Гергана Ефтимова като пивот, връща се от следването си в София Мария Йорданова, както и Камелия Кузнецова след краткото си отсъствие. В първия тим взимат още 4 момичета от 14-годишните, въпреки че са малки, това е признание за второто им място в първенството и за купата.

“Винаги сме се борили за шампионската титла, но ако “Бяла” вземе още две украинки и румънка, както се очаква, става нещо като футболния “Лудогорец” и се очертава като хегемон. Има предложение до УС на федерацията в даден мач да участват максимум три чужденки, предстои в петък да бъде разглеждано. Според мен обратното е пагубно за женския хандбал, то ще предреши първенството”, казва Атанас Атанасов.

Тимът стартира подготовка на 15 август с физическа подготовка на стадион “Ивайло”. Набелязани са три контроли с румънски отбор в Букурещ. Има договорка и с гръцки противник, но не е ясно заради ковид ситуацията дали ще се осъществи. “Етър-64” обаче ще бъде спаринг-партньор на националния отбор на България (жени), който ще е на лагер през септември в Габрово, така че варианти за контроли има. Първенството стартира в началото на октомври, а “А” група отново ще е от шест отбора.

Турнир в памет на Йонка Генчева

за млади хандбалисти предстои на 8 октомври – точно в деня, когато тя си отиде от този свят. Идеята е на децата ѝ Кристина и Делян, които направиха фондация с нейното име. Внесено е предложение до общината, като фондацията ще подсигури наградите, “Етър-64” – организацията и съдийството, а общината да предостави ДКС “В. Левски”. Надпреварата е за набор 2011 г., като ще участват 6 или 8 отбора от цялата страна при момчетата и момичетата. Намеренията са турнирът да е ежегоден и само за този набор, като го изведе чак до старшата възраст. Идеята на Кристина и Делян Генчеви е да видят как основата, която майка им постави, ще продължи да се развива нагоре.

Тагове: