В с. Михалци пред паметника на загиналите за освобождението на България.

Тази година се навършват 137 г. от Априлската епопея и битката в Дряновския манастир. В тяхна чест се проведе традиционният Национален младежки туристически поход ,,По пътя на четата на Поп Харитон и Бачо Киро”, организиран от Община Дряново и ТД ,,Бачо Киро” Дряново.

В продължение на 72 години, от 1935 г. до днес, походът се е провеждал ежегодно през втората седмица на месец май, а тази година поради изборите – на 18 май. В 8:00 часа походниците от гр. Дряново се събраха пред туристическото дружество и с автобус, осигурен от кметството в града, потеглиха за гр. Бяла черква. Минавайки през гр. В. Търново, към групата им се присъединиха 34 членове на ЮТК ,,Незабравка”. Походът бе открит с възпоменателно тържество пред паметника на Бачо Киро Петров в центъра на града. Представител на историческия музей от града запозна походниците със събитията, станали тук през бунтовната 1876 г.

“От Бяла черква се отправихме за с. Михалци. В центъра на селото пред паметника на загиналите за освобождението на България отдадохме почит с едноминутно мълчание и слушахме беседа за историята и героичното минало на селото. Кметът ни посрещна лично и всички походници бяха подкрепени с минерална вода и кроасани, благодарим за оказаното внимание. В Мусина пред паметника, на мястото, където се събрала и сформирала четата, направихме поклонение. Пътя от Мусина до Ветренци изминахме с автобус и оттам тръгнахме пеша точно по пътя, откъдето е вървяла четата на Поп Харитон и Бачо Киро. Разстоянието от Ветренци до манастира взехме за 6 часа.

На паметника на поп Харитон недалеч от манастира поднесохме букет от полски цветя и почетохме паметта на героя. В паметника-костницата на героите от Априлската епопея в манастирския двор също положихме букет от полски цветя в памет на загиналите герои, а пред него походът бе закрит”, разказа здт и мс Димитър Богданов.

На участвалите групи от Дряново и В. Търново бяха раздадени грамоти. В похода участваха 45 туристи, като най-възрастният участник бе Димитър Богданов, а най-малкият – София Невенова Боянова от ТК „Незабравка” ВТ.

Великотърновската група от 34 човека бе организирана от ТК ,,Незабравка” с ученици от ПГЕ ,,А. С. Попов”, ПМГ ,,В. Друмев”, СОУ „В. Комаров”, ПГСАГ „А. Попов” и студенти от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”.

Групата стана свидетел на възстановка на битката в Дряновския манастир, участва и във възпоменателния митинг-заря. Неделята премина по екопътеката край р. Дряновска, Боруна с крепостта на него, край р. Андъка, пещерата „Бачо Киро” и музея ,,Археология и Възраждане”. В редиците на организирания туризъм бяха приети и нови 6 члена, които след произнасяне на съответната клетва си получиха своите туристически кръщелни.