1

Първите виолетови екипи на „Етър“ през 1969 г.

Виолетовото носи традиции, защото е цвят, ползван и от някогашните боляри, но е възприето и става официален белег на град Велико Търново благодарение на футболния „Етър“! Малко известно е досега, но вече доказан факт.

В цялото многообразие на гамата един от най-екзотичните цветове е виолетовият. Той символизира висока духовност, прочистване, привързаност, едновременно скромност и щедрост. Друго тълкование е, че това е цветът на магиите и чудесата. Един от най-загадъчните, той има силно въздействие върху душата и разума. Символ на философите и поетите, виолетовият цвят е противоречив ­ крие в себе си синьо и червено, което означава, че съчетава едновременно противоположности като спокойствие и активност, земното и божественото.

Единственият отбор в България, които играе във виолетово, е „Етър“. А клубните цветове са неотменна част от символиката на всички тимове по света. Всъщност първите цветове на етърци са били черно и бяло, указани в Устава на клуба от създаването му през 1924 г. Голямата промяна идва през сезона 1968-69 г. с избора на виолетовото. “Въведен беше стандарт – всеки клуб трябваше да посочи във федерацията основен и резервен цвят на екипите си, спомня си тогавашният капитан на тима Йордан Ценов. – Ръководството се събра, присъствах и аз като капитан на отбора. Идеята хрумна на треньора ни Йордан Томов, който предложи лилавия цвят.” С такива фланелки играели италианският “Фиорентина” и румънският “Арджеш”, откъдето няколко години по-късно дори подарили на етърци екипировка. Стефан Чакъров има спомен, че виолетовото не е въведено по подражание на “Фиорентина”, а че Йордан Томов е заявил как на болярски град като Велико Търново подхожда този цвят. Екипът – виолетови фланелки с голяма емблема на гърдите, черни шорти и чорапи, е доставен от Попово. И определено носи късмет, защото “болярите” за първи път в историята си се преборват и влизат в “А” група.

Първата запазена цветна снимка на „Етър“ е от 1974 г.

Първата запазена цветна снимка на „Етър“ е от 1974 г.

Как обаче именно от футболния отбор на „Етър” виолетовото е възприето в старопрестолния град и става негов официален цвят?

Да се върнем назад към историята. Има много научни трудове за материалите, от които са се изработвали българските средновековни дрехи. Царете задължително са били облечени в червено със златисти орнаменти. Пурпурът обаче също бил запазен цвят за най-заможните боляри. Облеклото на българската аристокрация наподобявало византийската мода – болярите шиели дрехите си от тъкани, внасяни от Византия. Във Византийската империя цветът е ценен изключително високо. Тамошните владетели носели само виолетови роби, подписвали заповедите и договорите си само с лилаво мастило, а за децата им се смятало, че са „родени в лилаво“.

Причината е много проста – векове наред лилавата боя се е продавала единствено в древния финикийски град Тир (днешен Ливан). Тя е произвеждана от специален вид морски охлюв, известен като „Bolinus brandaris“, който бил изключително рядко срещан. Тъй като всеки охлюв е давал малко повече от една капка от разтвора, според римски указ, издаден през 301 г., той е струвал повече от три пъти теглото си в злато. В продължение на векове килограм лилава вълна струвал повече, отколкото някои хора изкарвали за година.

Познатият на болярите пурпурно-виолетов цвят обаче отсъства в продължение на столетия като символичен за Велико Търново. Първият официален герб на града, изработен през 1921 г. от Димитър Багрилов, е черно-бял. През 1975 г. е приет официално след публично обсъждане сегашният герб, който изобразява три лъва върху варяжки щит, увенчан със зидова корона, дело на художника Григор Спиридонов. Впоследствие през 1988 г. е изработено и знаме на града, което за първи път е във виолетов цвят. За това пише в научната си статия „Символика и наградна система на град Велико Търново” уредникът в Регионалния исторически музей Станислава Ботева, която проучва символите на града от 60-те години до наши дни. („Известия на Регионален исторически музей – Велико Търново”, XXVI, 2011). Цветът на щита на герба впоследствие също става виолетов. При избора на цвят за флага, идентично с избора на герб, наследствеността от античните и средните векове е използвана като ресурс за идентификация и легитимиране на Велико Търново.

Знамето и гербът на В. Търново в пурпур-виолет.

Знамето и гербът на В. Търново в пурпур-виолет.

В цитираната статия се уточнява, че пурпурно-виолетовият цвят е наложен като отличителен белег на В. Търново още преди посочените години, без това да е ратифицирано в официални документи. Чак през 2001 г. е гласуван и приет на заседание на Общинския съвет „Правилник за символите, печата и отличията на Община В. Търново”, в който е записано: „Цветът на знамето на Велико Търново е „пурпур виолет“, на него е изобразен гербът на града в златен цвят“. Днес това е ясно указано в Наредбата за символите и наградите на Община Велико Търново, според която „гербът и знамето на града са в цвят пурпур-виолет”.

Всичко това обаче е наложено и възприето едва след изработването на знамето. Дотогава виолетовият цвят не е ползван като отличаващ за старата столица, а го въвежда през 1969 г. именно ФК „Етър”.

Моята теза потвърждава и самата Станислава Ботева, която в изследването си изрично уточнява: „От 1969 г., когато за първи път влиза в „А“ РФГ, великотърновският футболен отбор „Етър“ излиза на терена с пурпурно-виолетов екип и става единственият отбор в България с такъв спортен екип. Постепенно цветът е възприет и трайно наложен в екипите на великотърновските клубове за други спортове, за да носи информация за принадлежност към града.”

В разговор с мен преди време тя потвърди, че досега не са открити данни виолетовият цвят преди това да е използван за града, въпреки че във фонда на музея се съхранява богата колекция от материали в цвят „пурпур-виолет“ от времето преди официалния му избор за цвят на великотърновското знаме.

Ето това е простата хронология на събитията: ФК „Етър” въвежда виолетовото през пролетта на 1969 г., то постепенно се приема от хандбалните, баскетболните, волейболните отбори на града, а след средата на 70-те години е възприето като официален цвят на В. Търново и десетилетия по-късно – утвърдено и в официалните документи.

Така именно „Етър” възражда виолетовия цвят на старата столица Велико Търново!

3