Паметната плоча на легендарния Георги Аспарухов, която напомняше за последния гол в неговия живот, вкаран през 1971 г. във Велико Търново, бе възстановена днес на стадион “Ивайло”. За поставянето й дойдоха зам.-кметът Йордан Грозданов, председателите на фенклубовете “Гунди” и “Сините боляри”, управителят на “Спортни имоти” Пламен Колев, фенове и журналисти.

Откраднатата плоча всъщност така и не е открита до момента, а бе поставен първият вариант на паметния знак. През 2005 г. по инициатива на Борислав Костов бе поставена плоча, за чието откриване дойдоха вдовицата на Гунди Величка Маркова, Иван Вуцов, Павел Панов и др. На нея пишеше: “Тук на 13 юни 1971 г. в мача “Етър” – “Левски” (1:1) звездата на българския футбол Георги Аспарухов – Гунди отбеляза поредния си гол”. Впоследствие обаче бе забелязана правописна грешка в надписа и през 2007 г. бе поставена новата, открадната наскоро, плоча.

Този път обаче плочата е поставена не вън пред входа до останалите три, а вътре в коридора на стадиона.

“В този студен ден Гунди отново ни събра, това е една провокирана среща, за да възстанови едно грозно посегателство. Сменихме надписа “звездата на българския футбол”, защото в него имаше допусната грешка, а и България има много звезди. Вместо това с позлатени букви написахме “незабравимият”, а отдолу сме сложили две снимки – цветна и черно-бяла и табелка: от Община В. Търново, Национален клуб “Гунди”, “Етър” – ветерани, фенклубове и приятели от цяла България. Бих се радвал и футболистът на 21 век да бъде свързан с нашия град и един ден да има и негова плоча”, заяви при откриването председателят на фенклуб “Гунди” д-р Михаил Михайлов.

“Радвам се, че плочата бе възстановена. Аспарухов е човек, дал много на България и пример за много българи. Мястото на плочата сега е по-защитено, но мястото на Г. Аспарухов всъщност е в сърцата и главите на хората”, каза зам.-кметът Йордан Грозданов. Шефът на “Сините боляри” Калин Станчев пък заяви, че слагат плочата за трети път и се надява той да е последен, като благодари за помощта и подкрепата на фенклуба от Дорбич, на фенове от София, Шумен и други градове.

Борислав Костов прочете декларация, в която се казва: “Светът аплодира отличните футболисти, но боготвори шепа избраници, нарисували вълшебни картини на зеления фон. Бразилия има Пеле и Роналдо, но плаче за Гаринча. Англия има Рууни и Лампард, но не забравя Стенли Матюс и Боби Мур. Португалия роди Фиго и Роналдо, но във времето ще остане Еузебио. Нека бъдем благородни хора. Нека забравим различните си цветове и пристрастия и наведем глави пред паметта на достойните български футболисти. Нека бъдем човеци заради нашите футболни звезди. И заради нас самите.”

Плочата бе открадната през нощта срещу 18 септември т.г. от неизвестни лица. За кражбата пръв алармира дългогодишният капитан на “Етър” Стефан Чакъров, който на сутринта установил липсата є пред официалния вход на стадиона. Тя била изтръгната от стената заедно с дюбелите, като личаха и следи от лост. Това позаква, че деянието е планирано, заяви тогава Стефан Чакъров, който играе в паметния мач срещу Гунди през 1971 г. Полицията бе уведомена за деянието от д-р Мишо Михайлов.

През 2007 г. тя бе открита от Националния фен клуб „Гунди” и Община Велико Търново по инициатива на Борислав Костов, като за откриването дойдоха кметът д-р Румен Рашев, Кирил Ивков, Стефан Павлов, Сашо Костов, Добромир Жечев. Ветераните на „Левски” после изиграха мач с колегите си от „Етър”, завършил 2:2. Върху плочата на Гунди имаше цветна снимка на синята футболна легенда и с позлатени букви бе написано “Тук на 13 юни 1971 г. Георги Аспарухов отбеляза последния си гол в срещата “Етър“ – „Левски” 1:1”. Отдолу бе изписана перефраза на латинската сентенция: Sic transit Gloria mundi, non transit Gloria Gundi (Така преминава световната слава, не минава славата на Гунди).

Вандалската кражба предизвика не само широка обществена реакция в цялата страна, но и неочаквано куп полемики и разнопосочни мнения в интернет. Доста фенове на “Етър” обявиха позицията си, че на стадиона на “виолетовите” няма място плоча на футболист от друг отбор, други опонираха, че Гунди не принадлежи на един клуб, а е национално богатство.

На 30 юли следващата година се навършват 40 години от нелепата смърт на Гунди и Котков. Днес бе обявено, че на 13 юни ветераните на „Етър” и „Левски” планират отново да изиграят повторение на онзи паметен двубой.

Тагове: