“Етър” и “Ботев” гледат към “А” група, но ако завършат с равни точки, това определено ще създаде много главоболия на БФС.

 

Преди три месеца тук написахме коментар, в който прогнозирахме, че “недоразумението “трети полусезон” може да взриви страстите в “Б” група”. И всичко идва заради голямата недомислица вместо да се събере една “Б” група, да се правят две с по три етапа от по 11 кръга… Казус, който въобще не фигурира в Наредбата на БФС за провеждане на първенствата и турнирите.

Още в края на декември попитахме какво се случва, като “Ком-Миньор” се откаже от борбата. Е, този въпрос вече намери своя отговор от Апелативната комисия на БФС. Само че с една малка подробност – от футболната централа трябваше да уточнят, че това правило важи до края на втория дял от първенството! Защото наистина се поражда възможност например в 32-ия предпоследен кръг някой кандидат за елита да плати на друг клуб да се откаже от участие. И какво става? Мани-мани, нови класирания и фатални размествания…

Но ето, че вторият дял отива към края си и колкото повече отива, толкова по-неясно остава как ще се процедира занапред. Засега единствената се промъкнала информация е, че след последния 22-и кръг на 6 април ще има малка пауза до 16 април, когато се подновява борбата. Междувременно на 12 април (вторник) ще бъде теглен нов жребий за третия дял.

Засега никой няма яснота що за жребий ще е това. Спрягат се два варианта: единият е пълен жребий, другият – по системата “Бергер”, като номерата на отборите ще бъдат съобразно класирането им след 22-ия кръг.

Обаче никой в БФС не може да даде отговор на един прост въпрос:

Как ще се процедира при равни точки?

Имаше опасност някои отбори да имат късмета да домакинстват по 6 мача, а други – по 5. С отпадането на “Ком-Миньор” при 11 отбора явно всеки от тях ще има по 5 домакинства и 5 гостувания. Досега бе лесно – играли са по един мач при разменено гостуване. В Наредбата за първенствата и турнирите съществува чл. 4 – Начин на класиране:

т. 3. а) Ако два отбора имат еднакъв брой точки, по-предно място в общото класиране придобива отборът, който има:

– по-добър резултат в срещите помежду им или е отбелязал повече голове на чужд терен в срещите помежду им;

При равенство на двата показателя, се прилагат последователно изискванията на букви “в”, “г”, “д” и “е” от т. 3.

в) По-голяма положителна голова разлика в генералното класиране;

г) По-голям брой на отбелязаните голове в генералното класиране;

д) Класиране по спортсменство.

е) Жребий.

Обаче прословутият трети дял?

Казус: “Ботев” (Враца) и “Етър” завършват на първо място с равни точки. Как ще се определи кой е с по-добри резултати от мачовете помежду им, като единият ще е имал 2 домакинства, а другият – само едно? Справедливо ли ще е?

Има и вариант двата отбора да са събрали по 4 точки (т.е. да имат по една победа, равенство и загуба). Но отново с по-голям шанс за по-добра директна голова разлика ще бъде отборът, домакинствал два пъти…

Освен БФС да въведе ново революционно решение – още един бараж на неутрален терен за 1-2 място при два отбора с равни точки в групата. И представяте ли си какво става: първо един бараж за 1-2 място, после загубилият отива на нов бараж срещу втория от Източната “Б” група на 8 юни, а накрая победителят отива на трети бараж срещу 14-ия от “А” група на 12 юни? Докато “Сливен”, “Калиакра”, “Видима” или който и да е ще си почива още от 28 май и цели две седмици ще се готви за решаващата битка.

Много хубаво, че Боби Михайлов влезе в Изпълкома на УЕФА. Обаче няма да е зле в близките дни да попроучи как процедират в европейските страни. Ако изобщо там го има чудото “трети дял”. Защото в сегашните наредби на БФС за първенствата и турнирите определено го няма…

Тагове: