989a50f28a7be9b62be883f1835c3e805f95d4f3

„Етър” и „Академик” (Свищов) завършиха с по 37 точки, непосредствено след „Ботев” (Враца) есенния полусезон в Северозападната „В” група. Интересен казус възниква дали „виолетовите” в крайна сметка са втори или трети в подреждането. Те имат далеч по-добра голова разлика от „студентите”: +42 срещу +22, т.е. с цели 20 гола по-добра голова разлика. Първият директен мач между двата отбора пък завърши с победа 3:1 за „Академик”.

В едни от сайтовете като Football24.bg тимът на „Етър” e поставен на второ място, в други – на трето. Това ни накара да направим справка в Наредбата за първенствата и турнирите в БФС за сезон 2015/2016 г., която е единственият законов носител.

Въпросът е в това кога се гледат директните мачове между двата тима – дали и във временното, или само в крайното класиране.

В глава Първа, раздел Първи „Първенства”, член 4 узаконява „Начин на класиране”. В него алинея 2 гласи, че класирането се извърщва по броя на спечелените точки. Според алинея 3 при равенство в точките се прилагат следните принципи:

„а) Ако два отбора имат еднакъв брой точки, по-предно място в общото класиране получава отборът, който има по-добър резултат в срещите помежду им или е отбелязал повече голове на чужд терен в срещите помежду им. При равенство на двата показателя, се прилагат последователно изискванията на букви “в”, “г”, “д” и “е”.”

Тук е и важното уточнение: в текста е посочено „срещите между двата отбора”, а не „срещата”, т.е. би следвало да се разбира, че принципът се прилага след изиграването на двете (или четирите и т.н.) срещи между двата тима. Иначе просто се губи принципът на равнопоставеност, което е основно правило в законовите разпоредби.

В официалният сайт на БФС, където има класирания само за двете професионални групи, също няма графи за директни мачове, но затова пък има специална графа „голова разлика” и отборите с еднакви точки (примерно в „Б” група) са подредени именно според по-добрата им голова разлика.

Не че има особено значение на кое точно място са завършили „виолетовите”, но уточнението е важно за самата статистика.

Тагове: