351333390_212824911594408_3928308858288518956_n

В Хасково се проведоха държавните финали на Ученически игри по шахмат за 5-7 клас. Там се срещнаха най-добрите 10 отбора, преминали всички квалификации. Великотърновските ученици от СУ “Емилиян Станев” достойно защитиха честта на своето училище и град. Те спечелиха сребърни медали с 8 победи и една равна среща с отбора на Варна. Само допълнителните показатели им отредиха второ място.

Стефани Бижева и Михаил Панайотов станаха безапелационни победители на своите дъски с 9 от 9 възможни точки! Капитанът на отбора Данаил Попзафиров спечели бронзов медал на първа дъска. Решаващ принос за отбора имаха Йордан Ангелов и Николай Димитров.

„Благодаря на нашите таланти, на ръководителя на отбора Румен Трифонов, на директора на училището Кина Котларска и родителите, с които заедно преминахме през всички трудности!“, коментира треньорката Светла Йорданова.

„Шахматистите тренират в ШК “Етър-64” и за тях това беше дебют на финали на ученическия шампионат. Спечелиха всички квалификации, които при нас са в три кръга – градски, областен и зонален. Но пък победителите от финалите имат право да отидат на световно ученическо състезание“, заяви Румен Трифонов и допълни, че отличното представяне на учениците е и благодарение на изрядния щаб от две майки – Наталия Атанасова и Ирена Пенчева, които са поели цялата организация и по пътуването и престоя в Хасково. За учителя по физкултура и ръководител на отбора Румен Трифонов това бяха последните държавни ученически финали, пенсионира се и като учител.