„Етър” спечели изключително важна победа в дербито на есенния полусезон, като нанесе първа загуба на „Ботев” (Пловдив), при това на собствения му стадион. Това позволи на „виолетовите” да завършат като едноличен водач след първия дял от първенството, след който са допуснали едва 3 гола в мрежата си.

Всички предпоставки за хубав мач бяха налице – футболна атмосфера на стадион „Христо Ботев” с две многобройни надпяващи се агитки и приятно за игра време, въпреки мекия терен.

Първите 7-8 минути бяха за домакините, които създадоха две опасни атаки. При първата след центриране отдясно на Александров нападател с глава би над гредата, а при втората Цанков плонжира и улови удар на Атанасов. Дотук беше и с превеса на домакините. В 9-ата минута след отличен пробив и центриране отдясно Мартин Станкев нацели сглобката на гредите. Атаките на „Етър” продължиха и само след две минути опасен рейд отляво на Стойчо Младенов в пеналта завърши с удар избит от голлинията. В 19-ата минута при един от поредните корнери за „виолетовите” Амбарцумян скочи над всички и улови, а при следващия корнер след центриране на Анев пред вратата защитник изчисти в корнер. После над стадиона заваля проливен дъжд и влоши още терена, което повлия на качеството. Александър Томаш изчисти с глава пред вратата при едно опасно центриране за „Ботев”, а минута преди почивката опитният рефер Антон Генов показа един след друг жълти картони на Киков от домакините и Анев от гостите.

На полувремето на мястото на Мартин Станкев влезе Светослав Караиванов, който бе и в основата на победния гол. В 47-ата минута след центриране Анев прехвърли с глава към Караиванов, той стреля, Амбарцумян изби, но топката попадна пак у Радослав Анев, който от десетина метра се разписа – 0:1.

„Ботев” се втурна да обръща мача, като Петър Хубчев чак сега пусна в игра Атанас Курдов и Тодор Неделев. В тези минути обаче пролича и голямото мъжество на етърци, които спокойно парираха атаките, а на свой ред застрашаваха опасно вратата на „Ботев”. Първо Анев проби отдясно и центрира опасно, а в следващата 56 минута защитникът Ивайло Русев излезе сам срещу вратаря и стреля, но той спаси. Над всички на терена без съмнение бе опитният Борислав Георгиев, който с играта си определено придава друга класа на „Етър”. За „Ботев” пък най-силният играч бе другият ветеран Александър Александров – Кривия, който обаче не срещна достатъчна подкрепа от съотборниците си. „Канарчетата” продължиха да играят нервно и под голямо напрежение. Най-чистото им положение бе в 73-ата минута, когато Кривия навлезе опасно отляво и стреля успоредно на вратата, никой не засече топката и тя излезе до гредата. При останалите центрирания Цанков се намесваше сигурно във въздуха. В 79-ата минута Гайдаров, който вече имаше жълт картон направи нов фаул в центъра и бе отстранен от рефера Антон Генов. Десет минути до края минаха в хаотични атаки на домакините, чиито удари най-често профучаваха над вратата. В 86-ата минута Александър Младенов беше изведен срещу Амбарцумян, но той излезе навреме и изби с глава в тъч. Второто чисто положение в мача бе в 88-ата минута, когато Караиванов изби топката от голлинията на „Етър”. В самия край на даденото 4-минутно продължение ботевци получиха фаул в центъра и пред вратата отиде да скача дори Армен Амбарцумян, но Цанков отново бе над всички и улови.

“Етър”: Цанков, Гайдаров, Макенджиев, Русев, Томаш, Апостолов, Анев, Б. Георгиев, Станкев (46 Караиванов), Ал. Младенов, Ст. Младенов (88 Кямил)

Очаквайте интервюта с Георги Тодоров, Стефан Атанасов, Борислав Георгиев, Радослав Анев и Александър Младенов! Утре на официалния сайт на „Етър” ще има и видео от паметната победа.