„Виолетовите” направиха и първото си реми за сезона, като завършиха 0:0 във Варна срещу местния „Спартак” пред около 350 зрители. Сред тях бе и агитка от 25 човека от Велико Търново, която подкрепяше през целия мач „болярите” и огласяваше стадиона при липсата на такава за домакините. На мача бе и стискаше палци за “Етър” и почетният консул на Израел в България проф. д-р Красимир Методиев.

Мачът спокойно може да бъде разделен на две полувремена – тотален превес на „Етър” през първото и липса на футбол през второто. Допълнително „украшение” на мача бе тенденциозното съдийство в полза на домакините на младия рефер Калин Людмилов, който надмина по старание десетки свои далеч по-опитни колеги.

„Етър” излезе без контузените Костадинов и Б. Георгиев в дефанзивен план и без братя Младенови в атака. На трибуните бе Александър Младенов, който поясни, че на двамата от лекарите е препоръчана почивка, за да бъдат на линия за следващия мач със „Сливен”. В атака Георги Тодоров бе пратил Патрик Самба, с наситена халфова линия, в която откровено офанзивни функции изпълняваха и Анев и Русков. До почивката „Етър” тотално надигра обезверения състав на домакините  и може само да съжалява, че не реши нещата с ранен гол. Още в 9-ата минута Патрик Самба надбяга отдясно трима защитници и центрира, отбитата топка попадна у младия Мартин Райнов, който със страхотен шут разтресе сглобката на вратата. В 17-ата минута пък Радослав Анев (отново силен мач!) изведе Русков на два метра от вратата, но ударът му отиде в аут. Етърци продължиха да атакуват със самочувствие и малко след това силен удар на Апостолов профуча вляво от гредата.

Някъде тук в главен герой на мача започна да се превръща реферът Людмилов. В 23-ата минута Патрик Самба пое топката на границата на пеналта и бе съборен, но съдията изобщо не реагира. Чернодрешкото методично започна да свири фаулове за домакините при всяка спорна топка и да спира „виолетовите” атаки. „Етър” можеше да открие и в 29-ата минута, когато Радо Анев бе намерен непокрит в пеналта и отправи опасен удар покрай вратаря, който обаче нацели в главата защитник пред вратата и направо го нокаутира, но гол така и не падна.

В 37-ата минута пък Джихат Кямил предприе един от своите характерни рейдове между защитата и го завърши с нисък удар, спасен от вратаря. За цяло полувреме „Спартак” се отчете точно с три центрирания отдясно. При първото Влади Мирчев опасно се размина с топката, а другите две бяха безпроблемно хванати от Цанков.

Втората част бе съвсем различна. Тя започна с две опасни положения пред вратата на „Етър”, едното от които дойде при немаркирана явна засада. За гостите пък Анев намери отлично Кямил в пеналта, но опасният му удар облиза десния стълб. Единственият точен удар за варненци бе в 50-ата минута, когато Мирчев стреля от движение, но Цанков извади отлично в корнер.

До края обаче футболът съвсем се изгуби и премина в борба по терена, като и двата тима свалиха качеството. В определени минути домакините атакуваха по-често, а етърци залагаха на контри, а към края на мача „Етър” определено по-настойчиво търсеше победата. Събитията обаче изцяло диктуваше лицето Калин Людмилов. В 55-ата минута Кямил навлезе на скорост и бе съборен на границата на пеналта, но съдията му вдигна жълт картон за симулация.

Проблемът обаче не бе в едно или две решения, а в серия от свирки за домакините. В последния половин час буквално всяка атака на „Етър” бе спирана от измислен фаул в нападение, всички стълкновения в центъра по правило се свиреха за „Спартак”, а тъчреферът Николай Стайков спря две такива атаки на етърци (при едната Самба се намираше на 3 метра преди последния защитник!), че всякакви думи са бледи.

Двата отбора създадоха само по едно положение, като в 71-ата минута Русков върна добре към Апостолов и той от 20 метра стреля до гредата, а малко след това „Спартак” създаде голяма суматоха пред Цанков и по чудо не вкара гол.

Даденото триминутно продължение премина изцяло пред вратата на домакините. По чудо Людмилов даде два поредни (стопроцентови) фаула за „виолетовите”, но първо центрирането на Анев бе избито от защитата, а после от 30 метра фронтално Ивайло Димитров потърси сила на удара, но би неточно.

„Спартак“: Славов, Луго, Венков, Дончев (27 Костадинов), Михалев, Кателиев, Петров, Тодоров, Беадиров, Станчев (46 Ив. Петков), Мирчев (78 Валентинов).

„Етър“: Цанков, Гайдаров, Макенджиев, Русев, Томаш, Апостолов, Анев, Русков (78 Ив. Димитров), Кямил (90 Сечков), Райнов (85 Меестер), Самба.

*   *   *

След мача от целия щаб на „Етър” изказаха остро недоволството си от съдийството на рефера, като според Георги Тодоров реферите ощетяват непрекъснато тима от началото на сезона. Ендер Дурмушев заяви пък, че също е бесен от отсъжданията на арбитъра, но този път е доволен от старанието на футболистите. На мача бе и Вили Вуцов, който поздрави Георги Тодоров и отказа да говори пред камерата с думите, че няма повод да каже хубави неща от футболно естество и според него в „Б” групите футболът не е на ниво.

Александър Томаш и Георги Гайдаров пък бяха единодушни, че отборът е изиграл много силно първо полувреме, но след почивката играта и на двата тима не е била добра и футболът се е загубил. И двамата отказаха да коментират съдийството.

Очаквайте утре интервюта с Георги Тодоров, Александър Томаш и Георги Гайдаров!