Българската гимнастичка Сара Стайкова от „Левски-Триадица” стана носител на голямата награда „Огърлицата на Десислава” в 12-ото издание на възобновения турнир по художествена гимнастика във Велико Търново. Състезанието бе възобновено след 8-годишно прекъсване, а първото му издание е проведено през 1976 г. Носителки на Огърлицата са били имена като Мария Петрова, Лили Игнатова, Красимира Филипова и др. Всъщност в цялата история на турнира победителките винаги са българки, като само веднъж наградата е била притежание на друга страна – през 2000 г. отива при състезателка от Словения.

Международният турнир бе възобновен тази година по идея на великотърновския клуб по художествена гимнастика “Етър Елит” с председател Савина Ганчева и се организира от Българската федерация по художествена гимнастика, търновския клуб и Община Велико Търново.

170 гимнастички от четири държави – Русия, Молдова, Румъния и България, си оспорваха отличията в ДКС „Васил Левски” при много голям интерес. Преди обед беше представянето на деца и девойки младша възраст в многобой и отделни уреди. В 13 ч. турнирът бе официално открит от зам.-кмета Ганчо Карабаджаков, а следобед се конкурираха девойките старша възраст и ансамбли при децата.

В рамките на „Огърлицата на Десислава” за първи път се състоя и надпреварата за „Купа Търновград”, която включваше 12 български елитни отбора, които се състезаваха в 7 възрастови категории от 5 до 26 години. Първа е Кристина Тошева, втора е Калина Пенева, а трета – Вероника Симова.

Кметът Даниел Панов връчи огърлицата на победителката Сара Стайкова.

С най-голям интерес се очакваше представянето при жените, където Сара Стайкова безапелационно спечели огърлицата, като стана първа в многобоя, следвана от Ксеиня Жилаки (Молдова) и Ива Стойчева (България). Сара грабна златните медали и на обръч, лента и топка, а на бухалки първа е Жилаки.

Огърлицата бе връчена на победителката от кмета на В. Търново Даниел Панов, който закри турнира. „Искам първо да изкажа благодарност на всички организатори, както и на вашите родители, че са инвестирали във вас. Както и на всички, помогнали този турнир отново да бъде факт. На следващите турнири от тези състезатели ще излязат бъдещите златни момичета на България”, каза Даниел Панов.

По традиция бе връчен и призът „Ангелина Иванова”, който се присъжда на треньорката на победителката в турнира. Наградата е учредена на името на треньорката Ангелина Иванова, която преди 52 години поставя основите на художествената гимнастика в старата столица. Носител на този приз стана треньорката на Сара Стайкова – Мария Кънчева.

„Щастлива съм, че успяхме да направим такъв турнир. Мина много добре, което ме изненадва, защото винаги в организацията има дребни дефекти, но този път се получи. Имахме подкрепата на Общината, много помощ от родителите и спонсорите, които ни помогнаха ксой с каквото може. Радвам се, че носител на огърлицата е българка, национална състезателка на България.

Представянето на „Етър-Елит” също беше много добро, имахме две седмици с контузени гимнастички и завършване на училище, но накрая всички си тръгнаха доволни. Спечелихме доста медали, радвам се на момичетата, заслужават ги. Радвам се и за ансамблите, защото ние сме известни с нашите ансамбли, надявам се на успех и на държавното.

Тази година датата съвпадна с държавните първенства на повечето страни, но всичко премина добре. Както и държавното първенство с 33 клуба от страната, които останаха доволни. Ще правим занапред турнира всяка година, и то с още повече държави, с по-високо ниво гимнастички”, заяви след закриването на турнира президентът на клуб „Етър-Елит” Савина Ганчева.

Община В. Търново пое финансирането на изработката на „Огърлицата на Десислава”, приза „Ангелина Иванова”, купите и медалите. За участничките имаше „Звук и светлина”, както и галавечеря по време на излъчването на спектакъла.

Гимнастичките на "Етър-Елит" записаха много добро представяне и спечелиха куп отличия.