Първенецът в класирането на Великотърновската “А” областна група “Самоводене” има уникален шанс да се нареди сред четирите най-добри аматьорски отбора в България. Възпитаниците на треньора Борислав Евтимов направиха пробив в настоящото издание на турнира за Купата на Аматьорската футболна лига и след две седмици излизат в зонален финал срещу “Чавдар” (Бяла Слатина), който пък е лидер в класирането на Северозападната “В” група.

ФК “Самоводене” стегна здрав отбор благодарение на спонсора Димитър Манолов, който привлече младия амбициозен наставник Борислав Евтимов ¬ дългогодишен играч на “Етър 1924”. Отборът е абсолютен лидер в първенството на “А” областна група и след есенния полусезон води убедително в класирането без загубен мач – от деветте си срещи самоводчани имат 8 победи и 1 равенство.

В тима играят немалко млади талантливи футболисти от В. Търново. На 27 май “Самоводене” ще играе на стадион “Ивайло” финал на първенството срещу евентуалния първенец от източната група ЦеСеКа (Лесичери) и няма да е изненада, ако наесен вече е член на Северозападната “В” група.

Големия си пробив обаче възпитаниците на Борислав Евтимов направиха в турнира за купата на Аматьорската футболна лига. В първия кръг те победиха на неутрален терен с 1:0 “Изгрев” (Царевец), във втория имаха късмет да почиват, а в областния финал разгромиха с 4:0 “Левски” (Стражица) и станаха представител на Великотърновска област в следващия етап.

В зоналната фаза на надпреварата “Самоводене” удари на неутрален терен в Луковит с 4:2 след дузпи представителя на Врачанска област “Чавдар” (Троян), а в следващата фаза елиминира заслужено и първенеца на Габровска област “Трявна” с 1:0.

"Самоводене" отстрани "Трявна" с гол на Йонко Пенев.

В зонален финал клубът на Димитър Манолов се изправя срещу “Чавдар” (Бяла Слатина), като вече е уточнена датата на мача – 24 март от 15 ч. в Самоводене. Победителят отива на финална четворка за цялата страна, закъдето вече се класираха “Локомотив” (Септември) и “Две могили”.

От нашия регион купата са печелили “Ловико” (Сухиндол) през 1996 г., “Видима-Раковски” през 1999 г., а през 2008 г. победителят “Ком-Миньор” отстрани водения от Сашо Ангелов “Чумерна”.

“Готвим се активно за турнира, както и за старта ни в областната група. За жалост падналият сняг провали контролата ни срещу юношите на “Етър 1924”. В проверката срещу “Академик” се контузи Николай Трифонов, който увреди менискус и ще почива месец и половина, разтежение има Лъчезар Бебев, а операция претърпя Шабан Хасанов. Със сигурност обаче ще имаме попълнения, имената засега ще запазим в тайна”, коментира треньорът Борислав Евтимов.

Клубът ще пусне молба до Зоналния съвет на БФС зоновият финал с “Чавдар” да бъде отложен с един ден за 25 март, тъй като в сряда “Етър” приема в междинен кръг лидера “Банско” и така публиката ще може да наблюдава и двата мача.