Юлияна Дончева представи своята програма за развитието на спорта в общината на среща с представителите на спортните клубове, които споделиха ред отдавна наболели проблеми в тази област.

„Заделяните досега средства са просто мизерни. За стадион „Ивайло“ общината е заделила т.г. едва 67 000 лв., а само за мултимедиен център е дала 2 милиона лева… Предвиждаме сериозно увеличение на средствата за спорт“, увери Юлияна Дончева.

Основен акцент в програмата й е връщане на статута на спортното училище, което ще бъде на общинска издръжка. Ще се стартира с 5-6 спорта, като броят им ще се разширява, на работа ще бъдат привлечени треньори и възпитатели, ще бъдат обновени столът и общежитието.

Предвижда се и реконструкция на всички спортни зали, които са общинска собственост, задвижване на процедура по узаконяване на вече изградените обекти. Подмяна на лекоатлетическата писта на „Ивайло“, осигуряване на терен за нова ледена пързалка, пълно съдействие и подкрепа от страна на общината за създаването на оптимални условия за влизането и достойното представяне на ПФК „Етър 1924″ в А ПФГ, увеличаване финансирането на клубовете са другите приоритети относно професионалния спорт.

За масовия спорт екипът на Юлияна Дончева предвижда изграждане на открити спортни площадки за фитнес по кварталите, увеличаване на средствата за детско-юношески спорт. Още тази събота от 10:30 ч. в парк „Габровски“ предстои спортен празник, на който са поканени всички желаещи деца и родители.

Станислав Недков поясни в детайли някои от идеите. „За всички зали, когато бъдат ремонтирани, ще бъде преразгледан начинът, по който са раздавани на клубовете. Голяма част от тях са превърнати в търговски обекти, докато човек като Тодор Тодоров, който произвежда шампиони по вдигане на тежести, е наврян в малка заличка, Петър Петров също няма зала за културизма, както и още треньори, които наистина създават медалисти и шампиони. За спортното училище е повече от ясно – като няма такова, няма и как децата от областта да идват във В. Търново и да се развиват. Държавата отказва да се включи във възстановяването му, ние ще го направим общинско, има откъде да дойдат тези пари“, заяви Стъки.

Още ред предложения към Юлияна Дончева отправиха присъстващите представители на клубове. Тодор Тодоров от клуб „Асеневци“ призова да не се забравя спортен комплекс „Юнак“, която трябва да се запази и отдели от проекта за старото военно училище.

„През последните 12 г. всичко добро в спорта бе убито от апатията на един кмет. Застроена беше всяка педя земя, а стадион „Ивайло“ е всъщност хотели, школи и барове, защото у нас сме в етапа на развития феодализъм, където досега действаше един феодал. Убеден съм, че вие ще промените това“, заяви Георги Велинов. Отношение по темата взеха и треньорите по лека атлетика Галина Пенкова и по футбол Валентин Витанов.

„Унищожено в този град бе най-важното – треньорските кадри, защото хората са принудени да се занимават с други неща, за да оцеляват. Залите ни са в ужасно състояние. Каузата още не е загубена, защото още има хора-ентусиасти. Но непременно прецизирайте кой ще ръководи спорта в общината, защото от сегашните двама господа общински служители, отговорни за това, сме вдигнали ръце, положението е просто трагично“, заяви секретарят на клубовете по борба и джудо Александър Петков, подкрепен от колегите си от другите клубове.