photofacefun_com_1460357696
Изключителна серия направи един от най-големите таланти на великотърновския шахмат Емил Стефанов. Ден след шампионската си титла на класически шахмат от държавното индивидуално първенство в Пловдив до 18 години състезателят на ШК “Етър” стана шампион на България и на ускорен шах, а после добави и вицешампионска титла на блиц!

12 шахматисти си оспорваха отличията в държавното по ускорен шах, като Емо бе под номер 3 в стартовия лист. Надпреварата бе в 7 кръга. Стефанов стартира с победа над Костадин Вачев от “Михаил Тал”, но във втория кръг допусна загуба от Тодор Георгиев от “Чесбомб” (Пд). После направи реми с втория по рейтинг Христо Христо от “Ивис” (Сф) и след 3-ия кръг бе едва на шестото място. Последва обаче изключителна серия от 4 поредни победи над Иван Пантев от “Асеновец”, Борис Иванов от “Шумен”, Волен Дюлгеров от “Михаил Тал” и Антонио Тодоров от “Абритус”. Кръг преди края Емил вече излезе начело и уверено удържа първото място и титлата, като завърши с актив от 5.5 точки. Втори и трети останаха Волен Дюлгеров и Тодор Георгиев с по 5 т.

За финал на маратонската надпревара в Пловдив в неделя бе и шампионатът по блиц. По рейтинг Емил Стефанов бе пети от 13-те участници, но отново показа висока концентрация и финишира на призовото второ място, донесло му вицешампионска титла и сребърен медал. Отново в 7-те кръга той направи шеметно придвижване нагоре в класирането. Стартира с две ремита срещу Антонио Тодоров и Николай Христов, като след втория кръг заемаше едва 10-о място. Последваха чудесни победи над Христо Василев от “Абритус” и Антон Николов от “Юри Бендарев” (Перник) и реми с Христо Христов, които го катапултираха на трета позиция. И отново дойде важна победа над Волен Дюлгеров, извела го кръг преди края на второто място. За да го запази му бе достатъчно реми срещу Тодор Георгиев, което стана факт. Емил Стефанов завърши с 5 точки, като бе изпреварен само от Христо Христов с 5.5 т.

Емо, който на 29 април ще навърши 17 г., вече натрупа сериозна визитка не само от международните си изяви, но и от държавните първенства. Той е два пъти шампион на България по класически шах (до 14 и 18 г.) и два пъти по ускорен шах (до 14 и 18 г.), три пъти е вицешампион – по класически шах и блиц до 20 г. и на блиц до 18 г., както и три пъти бронзов медалист (на класически шах до 20 г., когато бе едва 14-годишен, и до 16 г. и на блиц до 14 г.).