По четири бона на денонощие излиза отоплението на Двореца на културата и спорта “Васил Левски” във Велико Търново. За това как в спортната зала подлагат легени, за да събират течовете, а спортистите тренират в кучешки студ разказва материалът на Здравка Маслянкова в “Янтра ДНЕС”, който предлагаме на вниманието ви.
“В дворец на кризата и студа се превърна ДКС “Васил Левски” във В. Търново”. Няма пари за спешни и неотложни ремонти, стана ясно при обсъждането на инвестиционната програма на Община Велико Търново в постоянните комисии на ОбС.
40 отбора в турнира по футбол на малки вратички и стотиците им зрители сега изкарват срещите при температура не по-висока от 5 градуса над нулата (б.р. в най-студените дни измерената температура от екипа ни бе минус 4 градуса). На тъмно и студено вчера провеждаха тренировката си младите волейболни надежди на Велико Търново. Когато снегът се стопи, вътре тече като решето, подлагаме легени и кофи, за да събираме водата, каза Сергей Данчев, директор на ДКС “В. Левски”.
Енергийната ефективност на най-голямата зала в региона за спортни и концертни прояви е едва 28 % при изискуеми по нормативна уредба над 80 на сто. Това означава, че ако по някаква случайност в спортната зала бъде пуснато отопление, близо 80 на сто от него отива навън. Най-малко 4000 лв. струва пускането на топлото за денонощие в ДКС, който е с отопляем обем от 58 000 куб. м. Защото системата е неефективна, отоплението за двучасов концерт излиза 10 000 лв.
С пълно основание пожарникарите всеки момент може да затворят ДКС “В. Левски”, защото пожароизвестителната система тотално е срината. Тя е правена през 1985 г., за нея вече няма резервни части и я ремонтираме буквално с тел и канап, каза Сергей Данчев. Негови проучвания показали, че за нова пожароизвестителна система ще трябват поне 60 000 лв.
За да се спестят пари от осветителни тела, директорът на спортната зала е разпоредил тренировки да се правят само денем на дежурното осветление. Имаме 70 тела, а разполагаме с резерв от тридесетина лампи. Една от тях струва 480 лв., посочи Данчев.
Нищо не можем да направим сега за спортната зала, заяви пред общинските съветници кметът на В. Търново Румен Рашев. За да се извърши какъвто и да е било ремонт, първо трябва да се направи енергийно обследване на двореца, което струва най-малко 300 000 лв. То ще покаже какво трябва да се направи, за да има ефект, посочи градоначалникът. Парите ги няма.
Списък със спешните, неотложните и необходимите ремонти на спортната зала е депозирал в Общината Сергей Данчев. Като спешен е посочен ремонтът на покрива от 1300 кв. м на ниското тяло на ДКС, какъвто не е правен от построяването на комплекса. За него ще трябват поне 100 000 лв. През 1998 г. е ремонтиран покривът на високата част на спортната зала, но гаранцията на покрива от 2,3 дка площ е изтекла през 2008 г. Неотложно трябва да се подмени пожароизвестителната система.
Недомисленият пресклуб на последния етаж в Двореца на културата и спорта сега е зала за моржуване. Един върху друг са нахвърляни фотьоли, който не помнят от кога не са били използвани от спортните журналисти. Санитарните възли до затворения журналистически клуб са неизползваеми.
В инвестиционната програма на Общината евентуално може да се намерят пари само за поправката на дренажната система и на парка около залата.
Активно пропадат площадките и стълбищата около ДКС “В. Левски”. За последните 2 г. свличането е с най-малко 50 см. През големите гранитни плочи на стъпалата от към ул. “Краков” вече не може да се минава. Площадките са улегнали и значително изкривени от деформацията. Проблемът е в разрушената от години дренажна система в района.
Пропадналите асфалтови алеи към ресторантите в ДКС от страната на служебния вход взеха в жертва преди няколко години двата правителствени мерцедеса, с които се движеше тогавашният министър-председател Иван Костов. Отбивайки се за вечеря в единия от ресторантите, пилотната кола не видяла пропадналия асфалт и паднала в дупката, а мерцедесът с премиера Костов се забил в нея, разказват служителите на спортната зала.
През март т.г. се навършва четвърт век от откриването на ДКС, който е правен за 800-годишнината от обявяването на В. Търново за столица на България. Спортната зала е с разгъната застроена площ от 12 000 кв. м. Построена е по проект на арх. Таня Даскалова от закритите вече “Метални конструкции” и военно-строително поделение 18 510 и още 14 подизпълнители за 14 месеца. Капацитетът й е 1860 зрители.
Материалните придобивки в ДКС “В. Левски” за 25 г. се броят на пръсти. През 1987/88 г. е купено електронното табло, което се ремонтира с резервни части от изхвърленото вече табло в спортния дворец във Варна. През декември 1998 г. е ремонтиран покривът на високото тяло. През 2000 г. е направено резервното ВиК захранване, което днес е станало основно за комплекса. Частични ремонти са правени само за международните спортни турнири, които ДКС е домакинствал. Последната придобивка в това направление е асансьор за инвалиди.
Засега конструктивната цялост на ДКС “Васил Левски” не е заплашена от пропадането на терена, защото металната конструкция, от която е направен комплексът, е поне 3000 тона, посочи Данчев.
Скоро обаче проблеми ще възникнат със самата спортна зала, защото след 4 г. изтича експлоатационният й срок.
Ако в следващите десетина години не се направи кардинален ремонт на двореца, от него ще става само строителна площадка за нови блокове, коментира Сергей Данчев. Нека общинските съветници да кажат има ли градът нужда от спортната зала, каза директорът й.”