DSCN1237

Проучванията на историята на „Етър“ продължават да вадят нови любопитни детайли, някои от които са истински загадки. Вече многократно сме писали, че основните сведения за първите години идват от спомените на Никола Илиев, записвани десетилетия по-късно. Които отдавна са приети за неоспорим факт, но често документите и фактологията показват съвсем друго, а в спомените на бай Кольо има немалко неточности.

В книгата си „24 крачки към историята. 100 години „Етър“ вече писах за Устава на „Етър“, който открих в архивите на Регионалния исторически музей във В. Търново, според който клубът е основан не на 24 април, а на 4 април 1924 г. Запазени са два автентични документа от по няколко страници, напечатани на хартия и с оригинални подписи на учредителите. Първият екземпляр е чернова и върху него са нанасяни корекции с мастило, вторият вече е официален от 4 страници, отпечатан с виолетово мастило. Текстът и в двата е идентичен. Документът е запазен в архива на Никола Илиев и предаден в музея от неговия внук Руен Хаджиниколов.

Най-шокиращо е началото – „Устав на Спортен клуб „Етър“, основан на 4 април 1924 г. в гр. Търново“. По спомените на Никола Илиев обаче датата е 24 април и това се приема впоследствие от цялата общественост. Но пък ако клубът е основан на 4 април, изглежда логично, че основателите му обявяват ежегодния празник на „Етър“ да бъде честван на 7 април (Благовещение), както пише в Устава. Няма как да става въпрос за печатна грешка, тъй като в архива на Никола Илиев открих и трети по-късно напечатан екземпляр от устава. На него също пише: дата на основаване – 4 април…

Така или иначе, в публичното пространство отдавна се е наложила датата 24 април 1924 г. и може би е редно това да си остане и в историята.

 

Сега се появява нова загадка – от статия във в. „Спорт“, бр. 2004 от 8 април 1942 г. В нея подробно се описва готвеното честване на …25-годишния юбилей на „Етър“. Звучи абсурдно, защото това означава 1917 г.!

Отдавна е доказано с документи, че първият клуб – МСК, е основан през 1919 г. и същата есен играе първия си мач. Друг е въпросът, че Никола Илиев до смъртта си настоява именно 1919 г. да се счита за година на основаването на „Етър“, тъй като според него след като същите играчи, основали МСК, после стават основатели и на „Етър“.

Материалът във в. „Спорт“ обаче претендира за още по-ранна година – 1917! Заглавието е: „Търново подготвя голямо тържество по случай 25 години на „Етър“. Статията публикуваме в пълния й текст с оригиналното факсимиле по-долу. „…Бе решено през май или през юни да се изнесе спортно тържество, което ще се слее с 25-годишния юбилей на с.к. „Етър“, пише в нея. Покани за тържеството са получили самите основатели на клуба. Обявена е и новата управа на клуба: председател Никола Дамянов, подпредседатели д-р Люб. Серафимов и Мат. Савов, секретар Йордан Сапунджиев и т.н.

Но още по-интересен е друг абзац: „Провъзгласени бяха за почетни членове на „Етър“ многозаслужилите негови членове Ст(ефан) Гайдарски, Сим(еон) Кисьов, Ник(ола) Чантов и д-р (Янко) Антонов.“

Симеон Кисьов по това време е председател на футболния съюз и подпредседател на БНСФ, Стефан Гайдарски също е в националното ръководство. Но сред обявените през 1942 г. за почетни членове на „Етър“ са и не кои да е, а самият Никола Чантов, който на практика е основоположникът на футбола в Търново. Именно той през 1909 г. носи правилата на футболната игра и събира младежите за първи път на Картала. Именно той става първият съдия и учител на младите футболисти от МСК и е доайен в този клуб и после в „Етър“, като води атаката! Другото име е на д-р Янко Антонов (Бомбето) – играл първо в МСК, а после дълги години капитан и на „Етър“!

Нима двамата не знаят най-добре от всички кога е началото? Защо не реагират, че първият клуб е от 1919, а не от 1917 г.?!

Автор на статията в „Спорт“ пък не е някой случаен човек, а Петър Рабатилов – известно за по-старите великотърновци име. В онези години той е не просто дописник, а става секретар на „Етър“ и е в управата му, след Девети септември пък оглавява сериозно предприятие като ДЗС – В. Търново.

DSCN1237 - Copy

Въпреки това нещата не могат да са достоверни, защото през 1917 г. не е имало “Етър”. Единственото възможно обяснение за тази загадка е, че младежите от Търново преди повече от век са се събирали и преди 1919 г., когато са учредили МСК. От 1911 г. само до 1914 г. в България има учредени 11 клуба, а десетки отбори съществуват още от 1901 г. Далеч не е изключено търновските футболисти да са имали отбор и да са играли мач още през 1917 г., макар и без официално учреден клуб, което да дава основание на Никола Чантов и д-р Янко Антонов да потвърждават 25-годишния юбилей през 1942 г.

Историята не е застинала наука. Специално българската история, базираща се допреди стотина години нерядко само от спомени на очевидци, непрекъснато се обогатява с новооткрити факти. И до днес тънем в догадки за точната рождена година на Васил Левски, как е предаден Апостолът, къде е гробът му, как точно и от кого е убит и къде е погребан Христо Ботев… Кой знае, може и тепърва да предстоят нови открития за футболната история на Велико Търново…