Калина Стефанова стана световна шампионка по самбо и донесе единствената титла за страната ни от 35-ото първенство на планетата за жени и мъже във Вилнюс (Литва). Световното злато е второ за 22-годишната спортистка от Елена, която преди година в Ташкент стана най-младата шампионка.

В световния шампионат по самбо и бойно самбо участваха над 450 състезатели от 65 страни. В неделя Стефанова по категоричен начин защити световната титла в категория 56 кг. и на практика прати в пенсия легендарната руска самбистка Татяна Зенченко. Носителката на званието “Почетен гражданин на град Елена” действа като наказателен отряд, прегазвайки четири съпернички по пътя към златото. На старта Калина се справи с Раушан Алпусбаева (Казахстан), последва успех над сръбкинята Маша Смилкович. Полуфиналната среща на Стефанова с връстничката й Анара Естебесова от Киргистан бе повторение на спора за световната титла от 2010 година. Еленчанката с много воля пречупи Естебесова, в нажежена до червено схватка и защити високата си репутация.

В решителната схватка за златото Калина ефектно надигра 33-годишнита Татяна Зенченко с 3:1 и отново се качи най- високо на почетната стълбичка. Преди година в Ташкент еленчанката се справи на полуфинала с многократната световна и европейска шампионка и я остави без медал. В зрелищния финал Стефанова демонстрира изключителна тактическа дисциплина и показа, че бъдещето й принадлежи. Най- вероятно световното бе последното участие за Зенченко, която ще се ориентира към треньорската кариера.

Любопитен факт за двукратна световна шампионка Калина Стефанова, е че все още не е покорила най- високото място в Европа при жените. През миналата година тя дебютира с бронз при дамите на европейското в Минск, а през тази игра финал на първенството в София, но загуби от Анастасия Лиешкова (Беларус) и остана със сребърен медал.

През 2009 г. студентката в Национална спортна академия завоюва два сребърни медала от европейско и световно първенство при девойки до 20 години. В колекцията си от отличия най-добрата самбистка в областта има и европейска титла за девойки от 2008 г. През 2010 г. тя стигна финал и на фестивала на бойните спортове в Пекин, който минава за неофициална олимпиада.