Цялата история на футболното съдийство във Великотърновска област събра в книга един от доайените на спорта в старата столица Георги Шопов. 81-годишният бивш футболист, методист, треньор, преподавател и спортен деятел стана автор на уникално издание, посветено на футболните рефери в региона и страната. Това е третата книга на Георги Шопов след “История на катедрата по физическо възпитание 1963-1988 г.” и още по-мащабната “История на Великотърновския университет 1963-2008 г.”.
“Преди повече от две години в разговор с Ичко Лозев стигнахме до извода, че трябва да се напише книга за нашето футболно съдийство. Ясно ми беше, че това е крайно трудна задача. Липсваха всякакви материали в Държавния архив, където БСФС и БФС не са предавали своята документация. Аз обаче имам сериозен личен архив, а и съм добре запознат и личен свидетел на много събития. Истинската причина да напиша книгата бе фактът, че Великотърновската колегия в дълги периоди е била една от водещите в страната, а изданието ще е ценно за младите ни съдии”, сподели вчера Георги Шопов.
Работата му продължила повече от 2 години, като е прегледал в библиотеката вестниците “Спорт”, “Спортен преглед”, великотърновски, русенски, свищовски издания. Като куриоз споменава фактът, че през 1986 г. при ликвидирането на БСФС целият архив бил изхвърлен за вторични суровини и Шопов го е открил в паровата централа, откъдето е взел всички картотеки, публикувани сега в книгата.
В близо 300 страници той се спира на развитието на съдийството в България по периоди, за възхода му във Великотърновския регион, поместени са пълни данни за всички великотърновски рефери. Стотици са факсимилетата на уникални документи, черно-бели и цветни снимки. Авторът признава, че може да открои много неща, но на практика всичко му е било интересно и го е връщало години назад.
“Напоследък има тенденция неуспехите в нашия футбол да се прехвърлят върху съдиите. Но съдийството е много трудна дейност и реферите не бива да стават отдушник за чужди грешки, категоричен е Георги Шопов.
Първото име на великотърновски рефер е на Никола Чантов, който през 1931-32 г. свири мачове от държавното първенство. През същата година свири и Никола Илиев, който е един от основателите на МСК и “Етър” десетилетие по-рано. Най-дълго обаче ръководи един съдия от Дряново, които тогава са били към нас – Никола Стоянов: от 1931 чак до 1952 г. През 1956 г. в “А” група влизат да свирят Петър Цонев и Христо Чукаров от Павликени.
Най-високо ниво стигат трима – Величко Цончев, Стефан Чакъров и Веско Богданов. От нашите съдии Величко е свирил най-много пъти дербито “Левски” – ЦСКА, в елита ръководи от 1977 до 1989 г., когато спира преждевременно поради контузия. Стефан Чакъров има 4 поредни финала за Купата на Съветската армия, той има 11 сезона в “А” група от 1982 до 1993 г. Веселин Богданов пък е в елита от 1985 до 1999 г. После се наложиха младите Антон Гецов и Камен Алексиев, които станаха международни съдии.