Северозападната “В” група този сезон остана малко извън фокуса на вниманието поради това, че нашата област за първи път имаше само двама представители в нея – “Локо” (ГО) и “Академик”, а акцентът в региона бе влизането на “Етър” в елитния футбол. Две бяха най-характерните неща за сезона – ожесточеното съперничество на върха между “Спартак” и “Локо” (Мз), завършило с брутално дерби, както и отказът на цели три отбора от участие по средата на първенството по финансови причини. За обзор на сезона потърсихме председателя на Зоналния съвет на БФС – В. Търново Георги Велинов.
– Г-н Велинов, как протече сезонът в Северозападната “В” група?
– Тенденцията от “А” и “Б” група се запазва и при нас. Нивото постоянно пада, отборите оредяват. Досега през годините сме имали по един отбор, който да се отказва, и то много рядко. А сега стигнахме до куриозен случай да завършим първенството с 13 отбора от 16 започнали. Това е в резултат на финансовата криза и се страхувам, че трудно бихме събрали за следващия сезон повече от 14 отбора. Полагаме неимоверни усилия.
– Това са трите изпадащи “Локо” (Др), “Янтра” и “Ботев” (Криводол)?
– Всъщност по наредба трябваше да има два изпадащи. Тези три отбора ще играят в регионалните групи и една година няма право да кандидатстват за “В” група. В момента имаме едва 12 тима и търсим 4 нови. “Чавдар” (Бяла Слатина) при всички случай няма да започне първенството. Проблематичен е лицензът на “Бдин” и не е изключено те да се озоват при нас. Друг изпадащ от “Б” група при нас няма, така че търсим поне още три отбора.
– Битката за върха приключи ексклузивно с това дерби между “Спартак” и “Локо” (Мз)…
– Битката за върха си беше решена още преди първенството заради това асоцииране на аматьорския към професионалния клуб в Мездра. Ние малко подценихме нещата и с оглед на това да не останем само с 12 отбора, изчакахме края на сезона. Според мен този отбор трябваше да бъде изваден от групата.
– Защо се стигна до тези инциденти в дербито?
– За мен е необяснимо, след като ръководителите му знаеха, че “Локо” (Мз) няма да получи лиценз, дори и да се бе класирал на първо място. А още по-неприятното щеше да е, че в такъв случай вторият отбор в таблицата изобщо нямаше да бъде подлаган на лицензиране и нямаше да участва в “Б” група. Поведението на отбора в Плевен е необяснимо, аз в неделя като връчвах купата на “Спартак”, се извиних на хората там. Лично аз с 50-годишното си присъствие във футбола не съм бил свидетел на такива грозни сцени. Последствията за виновните играчи ще бъдат доста сурови, тъй като вчера изпратихме всички документи до районната прокуратура в Плевен и предполагам, че ще има сериозни санкции.
– Първото място на “Спартак” заслужено ли е?
– Абсолютно. Стадионът в Мездра превъзхожда плевенския като инфраструктура, но от спортно-техническо естество потенциалът на “Спартак” е по-голям. Няма нито един футболист отвън, а средната възраст е 23 години, което създава предпоставки за успех. Бъдещето на клуба е по-добро, но много усилия трябва да положат, за да приведат базата в ред. Ориентирали са се към млади футболисти и с амбициите и финансовите възможности, които имат, “Спартак” ще е един много сериозен отбор в “Б” група.
– Как ще коментирате представянето на “Академик” (Свищов)?
– Върви по правилен път. Очаквам скоро да се намеси в борбата за лидерско място и за евентуално участие в “Б” група. Те имат много правилна стратегия, работят с това, което излиза от школата, а радващото е, че оттам излизат все повече деца, които заслужават внимание и имат бъдеще.
– Има ли надежда свищовлии да проявят амбиции за втория ешелон?
– Да, мисля, че има. Аз често разговарям с кмета Станислав Благов, той е амбициран “Академик” да се завърне в “Б” група, но не поставят нещата на всяка цена, а искат всичко да стане по естествения начин.
– Другият ни представител “Локо” (ГО)?
– “Локомотив” се луташе от болни амбиции, останали от предишни ръководители, към другата крайност да оцелява. Но сега се върна на това, което прилича на Г. Оряховица. Тя е силна когато разчита на собствени кадри и работата на Димитър Печикамъков дава резултати. Те поднесоха една изненада и ако имахме купа за честна игра, щяхме да я присъдим на тях. “Локо” (ГО) през есента направи равен със “Спартак” (Пл) на свой терен, а в предпоследния кръг с юношите си направиха равен и с “Локо” (Мз). Така че пътят им е правилен, но нямат финансови възможности за нещо повече.
– Има ли надежди трети отбор от Великотърновска област да влезе във “В” група?
– Да. Доста амбициозна бе програмата на кмета на Павликени Емануил Манолов, но разумът надделя и те взеха правилно решение догодина да играят законно в “А” областна група, след което евентуално да кандидатстват за “В” група. Амбицирани са, подобряват инфраструктурата, терена. Ще се опитам да им осигуря седалки, за да махнат дървените пейки. Бъдещето на “Павликени” е във “В” група. Имам добри контакти и с кмета не Елена Дилян Млъзев, но на тази тема не съм разговарял. Там бизнесменът Йордан Славов заяви, че може да поеме издръжката на “Чумерна”, ако общината помогне за съдийските такси и домакинските мачове. Ще говорим тази седмица и не е изключено да се сдобием с трети отбор. В Северозападната “В” група имат място и Лясковец, и Стражица. В Стражица има симптоми на съживяване, тъй като кметът Детелина Борисова е много борбена жена. Тя също се зае първо с инфраструктурата, а после ще търсят и финансови възможности за по-нагоре.
– Какво ви предстои сега?
– На 14 и 15 юни провеждаме зонален съвет с колегите от седемте области и ще направим някакъв проект на групата, разбира се, с условности. Веднага трябва да се мине при всички кандидати, за да се огледат възможностите им и базите и да се посочат изискванията. В Плевен вече осъзнаха, че пет техни отбора от областта са много за “В” група. Просто броят на състезателите, които се прехвърлят от едно място на друго, си е ограничен. И в най-наситените области – Враца, Плевен, В. Търново, не е необходимо да има повече от 3-4 отбора.
– Имаше ли този сезон нещо фрапантно във “В” група по линия на съдийството?
– Не, не мисля. Много се изговори за дербито в Плевен. Когато гледах мача, в резултат на постоянните протести на играчите от “Локо” (Мз), които започнаха още от 2-ата минута, останах с впечатление, че има домакинско подпиране. Но когато после изгледахме видеозаписа (а ние го гледахме много пъти), се оказа, че няма абсолютно нищо по съдийството, за което да се хванеш. Дори червеният картон в 14-ата минута можеше да бъде показан още в 7-ата, защото фаулът беше много брутален. Нямаме прекратен мач, малтретиран съдия, има някое и друго бутане на рефер, за което виновните си отнесоха по 6-8 мача и това е.
– Обзорът ви за източната и западната “А” областни групи?
– Започвам с лошото, защото тази година като цяло в областните групи имаше доста провинения от дисциплинарен характер, както и в “Б” регионална група. Имаме случаи на наказани състезатели, които си влизат да играят… Прекратен мач в Поликраище. Не съм доволен от решението на Дисциплинарната комисия за този случай и съм направил предложение комисията към Зоналния съвет да преразгледа решението. Не може в един прекратен мач “Росица” (Поликраище) – “Янтра” (Драганово), когато има опит за побой над съдията, да не приложиш най-суровото наказание и да ги лишиш от домакинство. Този отбор трябва да бъде наказан с лишаване от домакинство за 5 срещи, което повелява и Дисциплинарния правилник. Както и по-сурови наказания за състезателите.
А иначе футболът и в областните, и в “Б” регионална група, е приличен. Аз гледам доста мачове и съм изключително доволен от футбола в тях. Видяхте в мача за 3-4 място в Дебелец между “Янтра” (П. Тръмбеш) и “Левски” (Стражица) един приличен двубой с пет гола, после на “Ивайло” килифаревчани не можаха да бъдат в пълен състав, за да окажат по-сериозна съпротива, но стана хубав мач. Безспорно се откроява ЦеСеКа (Лесичери), там има футболисти, които спокойно могат да играят не във “В”, а даже в “Б” група.
– Очертават ли се промени в състава на тези групи?
– Има аспирации от “Спортист” (Козаревец) да бъде включен в областната група, водим разговори и с “Владислав” (Джулюница). Това са отбори с нормални бази. Не бива да се връщаме към старата формула с една група, въпреки че тогава качеството ще бъде по-добро. Но финансовите възможности на клубовете не позволяват единна “А” областна група. По мое предложение трябва да ги разделим не на Изток и Запад, а на Север и Юг. Това е по-резонно от географска гледна точка, но първо ще сондираме мнението на клубовете. Ако 13-14 от тях са готови да играят в единна група, за нас е още по-добре.