Сериозен интерес предизвика обществената дискусия за детско-юношеския футбол, инициирана от Калоян Чакъров. Проблемите очевидно са толкова наболели, че предизвикаха участието в срещата на повечето футболни хора от Велико Търново и за разлика от предишни подобни прояви, сбирката не се превърна в говорилня, а се предложиха интересни идеи и конструктивни мнения. Ако само десетина процента от казаното в залата стане факт, това би било светлинка в тунела, в който отдавна е влязъл спортът в старата столица.

На сбирката бяха утвърдени треньори като Петър Шатров, Петър Харалампиев, Васил Матев, Стоян Петров, бившите национали Трифон Иванов, Бончо Генчев, почти всички треньори на „Етър” от близкото минало – Сашо Ангелов, Кефалов, Арнаудов, настоящият Георги Тодоров, деятели като Алиш Хаджимустафа, Иван Ангелов, Стефан Атанасов, бизнесмени като Хилендар Тодоров, Пламен Дешков, представители на Фенклуб „Етър” и много други.

Специално място бе отредено и за кандидат-кметовете, които уважиха дискусията – Николай Илчев, Тодор Тодоров, Камен Алексиев, Боян Боянов, Николай Петров, а Даниел Панов бе представен от проф. Михаил Харалампиев и Георги Давидов.

Калоян Чакъров направи уникална видео презентация, на която нагледно и обосновано, синтеризано и с факти хвърли в очите на футболните хора грозната истина за условията за футбол във В. Търново и ги провокира към конкретни идеи. „Футболът в града ни е в криза и трябва да се вземат антикризисни мерки. Става въпрос конкретно за ДЮФ. За последните 6 години футболният съюз в Германия е отделил 600 млн. евро за децата, и те не са отишли за бази (защото бази си имат), а за повишаване на квалификацията на кадрите”, даде пример Чакъров. В презентацията си той започна с кадри от паметната история на великотърновския футбол, после показа разкошни терени и бази в неголеми градове на Европа, отлични терени у нас като в Поморие, Каварна и т.н.

Следващите кадри бяха от Велико Търново и бяха ужасяващи. Огромни локви и кал на терена на старото военно училище, затрупан с отпадъци терен до стадиона, боклуци и магарешки бодили по терените, на които липсва дори трева…

Основните проблеми бързо бяха идентифицирани – липса на подходящи бази, нужда от квалифицирани кадри, които за работят с децата и юношите.

От самото начало Калоян Чакъров пресече опитите за популизъм и общи приказки, като накара всеки да говори само по два въпроса:

1. Какво трябва да се направи?

2. Какво лично аз ще направя?

Първи говори Валентин Витанов по проблема с кадрите. „90 % от нас чакат наготово и много си завиждаме помежду си. Нямаме подготвени кадри, а не ползваме опита на такива като П. Шатров, Матев, Харалампиев. Във Франция до всеки млад треньор стои по един възрастен, от който се черпят знания”, заяви Витанов. Да се накарат специалистите в общината да намерят подходящ терен в града, да се прави подбор на кадрите, да се върне статута на спортното училище, предложи Иван Ангелов. На училищния спорт акцентира Дончо Бораджиев, който предложи във всяко училище да се изгради по едно игрище с изкуствен терен, там треньорите да търсят таланти, да се провеждат турнири между училищата. За квалифицираните треньорски кадри и прилагане на модерна методика говори Бончо Генчев.

Конкретни идеи предложи и Петко Павлов към общината – да изчисти тренировъчното игрище, да отвори новите спортни зали, да се оправят терените в Леденик, Самоводене, Дебелец, а теренът в старото военно училище да се запази, като под него се изгради подземен паркинг. Той предупреди присъстващите кандидат-кметове, че медиите ще изискват от тях и ще им припомнят всяко дадено предизборно обещание.

Алиш Хаджимустафа предложи да се избере екип от петима души и техният представител да комуникира директно с бъдещия кмет и общината, а да не се разчита на зам.-кмета. Всеобщо бе мнението, че без активното участие на общината футбол в града не може да се развива, а най-много зависи и от кмета на В. Търново. В това отношение градът е драстично изостанал през последните 12 години.

„В общината има 17 човека в отдел „Спорт”, само техните заплати са  повече, отколкото се дават за спорт на клубовете”, заяви бизнесменът Хилендар Тодоров, който направи и най-категоричното обещание. „Аз лично ще направя нов футболен терен за Велико Търново. Купил съм земята, това вероятно ще е зад „Метро”. Ангажирам се да го построя до края на 2012 г.”, обяви пред всички Хилендар Тодоров, за което бе аплодиран от залата.

После думата взеха кандидат-кметовете. Даниел Панов бе представен от Георги Давидов, който заяви, че вече са огледали терена до СОУ „Г.С. Раковски”, той ще бъде ограден, ще бъдат поставени пейки и ще бъде възобновено тревното покритие със стандартните размери 90х45 метра. Проф. Михаил Харалампиев обяви, че ще бъде съветник на Панов по въпросите на спорта и в бъдещия Общински съвет съветниците не трябва да се делят на партийни цветове, а да се обединят в интерес на спорта.

Боян Боянов предложи да бъде създаден обществен комитет, който да бъде връзката на гражданството с политиците.

„Общината има достатъчно средства, ангажирам се цялата издръжка на ДЮШ да бъде поета от общината. а „Етър” ще влезе в „А” група. Няма да позволя теренът на старото военно училище да бъде съборен, асфалтовите терени ще се поктият с каучуково покритие”, заяви Камен Алексиев.

Николай Илчев също заяви, че общината е длъжник в последните 12 г. „Вчера се срещнах с проектантите и инженерите и ги попитах какво се случва с терена на старото военно училище. Нито един не каза, че той трябва да се разрушава. Необходимо е препроектиране, ангажирам се теренът да бъде спасен. Ще искам и пълна ревизия на сделката на д-р Рашев за терена до „Ивайло”, ако се открие нещо нередно, тя ще бъде развалена. Там трябва да има две игрища и ледена пързалка.”

Според Тодор Тодоров общината трябва да има 51% участие в клуба и е в състояние спокойно да осигурява 1.5 млн.лв. годишно, което е достатъчно за издръжката и на мъжкия тим, и на ДЮШ. Ще се възстанови статутът на спортното училище, ще бъде направен ремонт на козирката и осветлението на „Ивайло”. Тодоров също се обяви за запазването на терена на старото военно училище, докато се намери алтернатива.

Николай Петров запита кой е допуснал да започва събаряне на терена. Той настоява проектът да бъде препроектиран и изрази готовност да влезе в инициативен комитет за това, а статутът на спортното училище – върнат.

В крайна сметка от думите на кандидат-кметовете стана ясно, че общината трябва да има решаваща дума за развитието на спорта и пари в бюджета за това има, но досега те са били изразходвани за понякога безумни неща. Всички са за запазване на терена на старото военно, за връщане на статута на спортното училище, за оправяне на базите.

В края на сбирката Калоян Чакъров обяви, че ползата е очевидна, защото вече поне има идеи и обещания. Със сигурност още след месец обаче ще има нова среща, на която ще се разбере дали бъдещият кмет още стои зад думата си за развитието на спорта и ще се предприемат ли начини общината да бъде накарана да отделя много повече внимание на спорта за подрастващите, като им осигури нужните бази и условия.