49dd997c89956_kaiser6

Битките на “Етър” срещу “Кайзерслаутерн” си остават в историята като международните изяви от най-висок ранг на “виолетовите”. След равенството 0:0 срещу “Интер” (Милано) през 1974 г. за купата на УЕФА, етърци правят 1:1 с немския шампион “Кайзерслаутерн” в най-престижния турнир за КЕШ.
Годината е “златната” 1991-ва. “Етър” триумфира с шампионската титла на страната и жребият за евротурнирите го противопоставя на първенеца на Германия.
В първия мач, който се предава пряко по БНТ, нашите след напълно равностойна игра падат с 2:0 на “Фриц Валтер щадион”. В реванша на стадион “Ивайло” повеждат с 1:0 след попадение на капитана Червенков и само малшанс в защита след изтичането на редовното време води до изравнителен гол, който ги лишава от заслужена и престижна победа. И до днес любителите на футбола от старата столица помнят в детайли битката срещу “Кайзерслаутерн”. Но не и по-младите фенове, защото от нея изтекоха вече почти 18 години.

На 17 септември 1991 г. етърци гостуват в стохилядния Кайзерслаутерн. 40 000 души има по трибуните, а стадион “Фриц Валтер” е оприличен на “врящо гърне”. Тактиката на великотърновци (в този мач с бели фланелки и виолетови гащета) определено е дефанзивна, но играта им определено внушава доверие. В защита много организирано действат Първанов, Трифон Иванов, Червенков и Цветанов, пред тях е привлеченият от “Пирин” Гавалюгов, в средата са Пламен Петков, Сашо Димов и Гошо Георгиев, а в атака действа основно Преслав Гетов, подпомаган от Гайдарски.
Опасни положения като цяло липсват, а когато все пак етърската защита се пропуква, вратарят Олег Моргун е безпогрешен. Той вади в корнер силен удар на пробилия по левия фланг Витечек. Така се стига до 38-ата минута, когато “Кайзерслаутерн” изпълнява корнер отляво и изсипаната параболично топка удря в ръката скочилия във въздушно единоборство с Шефер Преслав Гетов. Португалският съдия Фортунато Асеведо свири твърде пресилена дузпа за домакините, която защитникът Волфганг Функел превръща в гол със силен удар в горния десен ъгъл ­ 1:0. И след гола реферът продължава да е наобиколен от Трифон, Гетов, Червенков и Първанов, които бурно изразяват несъгласието си от решението.
Малко след почивката неубедителният Пр. Гетов е сменен от Игор Кислов и украинецът сериозно раздвижва атаката, като три пъти стреля опасно. Немците се прибират назад и на моменти дори бранят минималния си аванс. Точно Кислов обаче в 74-ата минута при центриране от фаул в пеналта закъснява да покрие защитника Функел и той бележи втория си гол в мача. До края “Етър” търси почетен гол, но въпреки центриранията на силно игралите Димов и Георгиев (и заменилия го К. Йорданов) до края резултатът остава непроменен.
2:0 си е респектиращ резултат преди реванша в България, но ентусиазмът по организацията на мача е огромен. Издадена е специална брошура за мача, плакати, календари, атрибути с клубните символи. Стадионът е приведен в необходимия за мач от евротурнирите вид, посрещнати са гостуващите фенове на “лаутерите”, свършена е още колосална по обем работа.
Датата на мача е 2 октомври 1991 г. Въпреки сериозната цена на билетите стадионът е доста пълен и само започналия малко преди мача дъжд пречи да се напълни докрай. На трибуните има около 15 000 зрители. “Етър” започва на вратата с Моргун, а пред него схемата е твърде интересна. Цецо Първанов е либеро, пред него играе Ангел Червенков, а стопер е и Трифон Иванов, който често се включва в атаките. Опорен халф пък е Георги Попиванов. Целият този защитен вал създава сериозна трудност за немския състав. Левият бек Цанко Цветанов по традиция се включва непрекъснато опасно по фланга на атаката, а типичен десен бек няма, в тази зона се връща Гошо Георгиев, който се грижи за Витечек. Останалите халфове са Сашо Димов и Пламен Петков, а в атака Георги Василев отново изненадва всички, като оставя резерва Кислов и предпочита отново Преслав Гетов с партньор Петър Витанов.
След дебненето в началото “Етър” постепенно зачестява атаките и при едно центриране високият Гетов е изпреварен в последния момент от вратаря Гералд Ерман. На немския страж му е писано да стане герой в този мач. Публиката скача на крака в средата на първата част, когато след центриране на Пламен Петков пред вратата настъпва меле, при което вратарят излиза неразчетено. Витанов насочва топката в опразнената врата, но в последния момент защитникът Шефер чисти от самата голлиния.
И все пак голямата радост не закъснява. В 44-ата минута Витанов е съборен отдясно на пеналта и съветският рефер Вадим Жук отсъжда фаул за “виолетовите”. Центрирането на Гошо Георгиев внася смут пред голлинията и топката е докопана от включилия се в атака капитан Ангел Червенков, който я праща в мрежата ­ 1:0. Публиката скача на крака със скандирания “Етър! “Етър!” в очакване на сякаш невъзможното. За жалост сигналът за изтичане на първото полувреме спира ентусиазма на домакините.
Паузата дава възможност на немския шампион да се окопити и да възстанови равновесието на терена. Най-добрата му възможност обаче идва в 62-ата минута след грешка на Цветанов, който връща неразчетено на Моргун. Украинският вратар обаче вещо измъква топката от краката на връхлитащия Винклер. “Кайзерслаутерн” играе за специални премии в турнира за КЕШ, които за днешните стандарти изглеждат смешни, но в онези години са повече от сериозни. На играчите е обещана премия от по 500 ДМ за всяка спечелена точка в турнира, а за мачовете им от Бундеслигата премиите дори са обвързани с посещаемостта ­ също по 500 ДМ при 28 000 зрители по трибуните, като сумата расте в зависимост от това колко е пълен 40-хилядният клубен стадион…
А на стадион “Ивайло” Гочето Василев в средата на второто полувреме тръгва “ва банк” ­ в 65-ата минута пуска като трети нападател Игор Кислов. И натискът отново започва да се усилва. Украинецът нахлува отдясно в наказателното поле и е съборен, но реферът Вадим Жук не свири дузпата въпреки недоволството на публиката.
Последните десет минути на мача са “виолетова класика” в търсене на заветния втори гол. В 82-ата Димов центрира от корнер и на близката греда от заучено положение Георгиев прехвърля с глава топката над вратаря Ерман. С последни сили с върха на пръстите си стражът вади изпод гредата в нов ъглов удар. В 85-ата минута Георгиев центрира опасно от фаул и отново Ерман боксира топката. В 86-ата Димов пуска към Цветанов, чийто удар отново е спасен. В 87-ата минута следва пореден корнер и пак Ерман вади топката. В 89-ата Георгиев отдясно намира Червенков, който от въздуха красиво насочва топката в мрежата, но отново Ерман е непревземаем.
За цяло полувреме “Кайзерслаутерн” няма нито едно чисто положение и с лежане по тревата, с тактически смени пази крехката си преднина. Кошмарът идва в края на 92-ата минута, когато зрителите вече са на крака и са готови да преглътнат отпадането, но поне да приветстват престижната победа с 1:0. Секунди преди реферът да надуе свирката за последния сигнал, една отбита топка попада пред пеналта у Витечек, който стреля силно, от главата на намиращия се зад защитата Деген траекторията се променя и излъгва отличния в този мач Моргун. Голът е зачетен, защото се оказва, че на левия фланг връщащият се към центъра Цветанов покрива засадата, въпреки че изобщо не влияе на играта. Така “червените дяволи” се добират до малко незаслужено 1:1 и лишават “Етър” от възможността поне да запише първа победа в евротурнирите в своята история.
“Физическа мощ, позната германска дисциплина, натискане до последната секунда ­ това са оръжия, които противникът ни имаше, а ние не познаваме до съвършенство. Съжалявам за отпадането, макар че след първия мач това можеше и да се очаква. Бих отличил Червенков, Моргун, Цветанов”, признава реалистично след мача треньорът на “Етър” Георги Василев.
“Доволен съм само от общия изход, като цяло играхме лошо. Мога да похваля вратаря ни Ерман, а от домакините ­ Димов”, казва наставникът на “лаутерите” Карл-Хайнц Фелдкамп.
С това обаче връзките между двата клуба не спират. Президентът на “Кайзерлсаутерн” Норберт Тинес признава, че е възхитен от гостоприемството, от Велико Търново, от “Звук и светлина”. “Очаровани сме, не очаквахме, че може да бъдем посрещнати при такава отлична организация”, казва г-н Тинес, който в следващите години продължава контактите си с Велико Търново с хуманитарни помощи. В старата столица пък е основан фенклуб на “Кайзерслаутерн”, който носи неговото име, и продължава да функционира и до днес (б.а. ­ за фенклуба подробно място “Хеттрик” ще отдели в някой от следващите си броеве).
А участието в турнира за КЕШ не се оказва щастливо и за немския тим, въпреки че доказва категоричната си класа, но е застигнат от проклятието на 90-ата минута… Следващият съперник на немците след “Етър” е самият “дрийм тим” на “Барселона”. На “Камп Ноу” каталунците печелят с 2:0, но в реванша “Кайзерслаутерн” е фантастичен и повежда с 3:0! За да дойде последната секунда на мача, в която Куман центрира от фаул и Бакеро с глава прави 3:1, с което изхвърля “червените дяволи”, а Стоичков и компания поемат по пътя към заветната Купа на европейските шампиони…

мачът
2 октомври 1991 г.
Стадион “Ивайло”, 15 000 зрители
Съдия: Вадим Жук (СССР)
“Етър” ­ “Кайзерслаутерн” 1:1
Голмайстори: 1:0 Червенков (44), 1:1 Деген (92)
“Етър”: Моргун, Първанов, Червенков, Цветанов,Тр. Иванов, Георгиев, Попиванов (77 Гавалюгов), Димов, Петков (65 Кислов), Пр.Гетов, Витанов.
“Кайзерслаутерн”: Ерман, Функел, Шефер, Щумпф, Лутц (89 Шер), Голдбек, Хотич, Дули, Витечек, Винклер (74 Деген), Фогел.

Анатоли ПЕТРОВ
сн. www.etarfans.org

 

Тагове:

КОМЕНТАРИ