20160408_134459

Пореден изключителен успех постигна талантливият великотърновски шахматист Емил Стефанов. Състезателят на ШК „Етър” спечели шампионската титла на страната по класически шах на завършилото днес в Пловдив държавно първенство за юноши до 18 години.

За титлата спориха 11-те най-добри шахматисти в тази възраст в страната, като Емил бе четвърти по рейтинг в стартовия лист. Той обаче направи уверена и постоянна игра, като не допусна нито една загуба. Стартира с победа над Христо Василев от „Абритус” (Рз), после завърши реми с поставения под № 1 фм Владимир Петров от Столичен център по шахмат. Последваха две убедителни победи над Веселин Методиев от „Виктори” (Бл) и Христо Христов от „Ивис” (Сф) и след ремито с черните фигури в петия кръг срещу поставения под № 2 Тодор Георгиев от „Чесбомб” (Пд) Емил Стефанов два кръга преди края вече бе на крачка от титлата.

Необходими му бяха точка и половина за първото място. Заради напрежението последва реми срещу Борис Иванов от „Шумен”, но Емо продължи да държи съдбата в ръцете си и с чудесна победа в последния кръг срещу Делян Дочев от „Локо” (Сф) завоюва златния медал.

Великотърновецът събра 5.5 т. от 7 кръга, като още кръг преди края бе ясно, че при победа ще има по-добри показатели от своя преследвач Тодор Георгиев, който също завърши с 5.5 точки.

Това е трета шампионска титла в кариерата на Емил Стефанов, който досега имаше две титли, два пъти бе вицещампион (включително в първенството до 20 г., провело се неотдавна във В. Търново) и три пъти бронзов медалист.

Чудесното представяне на ШК „Етър” бе допълнено от бронзовия медал на Димо Терзиев в първенството за момчета до 12 години. Конкуренцията там бе огромна, Димо бе с № 6 по рейтинг сред 70 участващи състезатели. Той обаче стартира блестящо с 4 поредни победи, загуби от европейския шампион Цветан Стоянов, но до края записа още три победи и една загуба. Това му донесе 7 точки, с които дели 2-4 място, но по дпълнителни показатели е бронзов медалист. Шампион със 7.5 т. стана Момчил Петков от „Енергия” (Добрич). Голямата изненада бе едва петото място на европейския шампион фм Цветан Стоянов.

„Оценката за представянето на нашите момчета е отлична. Емо тръгна с нагласата да стане шампион, вярваше си. Направи победи и равенства срещу основните си конкуренти. В спорта всичко е възможно, вчерашното реми бе критично, но знаехме, че при победа в последния кръг ще бъде шампион. Той надделя и заслужено се окичи със златото. Димо, чийто личен треньор е гм Григор Григоров, също бе блестящ. Вярвахме в медала му, но конкуренцията бе огромна, а той бе едва шести по рейтинг. Това му е първи медал от държавно първенство, той е един от най-проспериращите шахматисти”, коментира треньорката на ШК „Етър” Светла Йорданова.