Nike_Football-1

Дублиращите отбори, които играят във Втора лига, на практика предопределиха класирането и решиха съдбата на влизащите и на изпадащите отбори. Последният пример бе днес, когато застрашеният от изпадане тим на „Ботев II“ (Пловдив) се нуждаеше от точка при гостуването си на ЦСКА 1948 II, за да остане в групата.

Разбира се, мачът завърши 0:0, като се игра мирно и тихо, без положения пред вратите и без нерви, с по един жълт картон. Така „Ботев II“ остана, а „Септември“ (Симитли) и „Марек“ изпаднаха. Същият този ЦСКА 1948 II неотдавна победи у дома „Етър“ с 3:1.

Другият намесен в разпределението на челните места бе „Лудогорец II“. Разградчани биха и в двата мача „виолетовите“, но иначе си паднаха наскоро в Пазарджик от „Хебър“ в мач, който реши съдбата на домакините за елита.

Проблемът обаче не е в самите резултати, защото повечето от мачовете си бяха феърплей. Проблемът е от друго – клубовете решават дали да ползват във втория си отбор футболисти от първия и техният брой е неограничен. Така излиза, че срещу едни съперници могат да излизат само с юноши, а срещу други да пускат звездите си. И тогава изходът е ясен.

Примери – бол. Още в първото гостуване на етърци на „Лудогорец II“ в игра бе пуснат Клаудиу Кешеру, който им вкара гол от центъра… Неотдавна важни голове отбеляза Вандерсон. ЦСКА 1948 II пусна срещу „виолетовите“ четирима от първия си отбор. Цяла пролет това бе практика, за да се спаси от изпадане. Същата схема приложи и „Ботев“ (Пд), който пусна 9 футболисти от първия си отбор срещу „Спартак“ (Вн), за да подсигури спасението си. И също успя.

Важно уточнение – в повечето мачове дублиращите отбори си играха за победа и за себе си. А на „Етър“ никой не му е виновен за загубите. Практиката обаче в едни мачове да се ползват звездите, а в други да се излиза с юношите е всичко друго, но не и честна. Затова трябваше в края на първенството резултатите на дублиращите отбори във Втора лига да не се зачитат за крайното класиране!

Тагове: