90 години навършва днес един от най-уникалните спортисти и спортни деятели, които е имала старата столица. За бай Деян Чаушев (или Джевдет, както още е известен) много е писано. При това не по повод на неговите юбилеи, а за поредните му спортни успехи. Не знам дали в България има такъв прецедент, но Деян Чаушев продължава да се състезава и да печели медали, а целият му живот е спорт, спорт и пак спорт!

Повече от 80 г. активно спортува и продължава все още. 40 години е отдал за развитието на футбола в община В. Търново. От 30-годишен играе и тенис на маса, има 50 медала от различни първенства. Работи като активен футболен деятел. 5 г. в ДСО “Червено знаме”, 30 г. в ДФС “Етър” като председател на футболната секция, член на ръководството и спонсор

Неотдавна спечели бронзов медал от държавното първенство по тенис на маса за ветерани в Г. Оряховица. На 83 г. стана и балкански шампион, а две години по-късно бе на крачка и от европейската титла, но не успя да я взема по независещи от него причини. Бай Деян е уникален със своята жизненост. Не се спира изобщо и постоянно е в движение, на ден навърта по 7-8 километра, без да брои спортуването.

Роден е на 18 март 1920 г. Футбол започва да играе преди 81 години. Ляво крило е на горнооряховския “Никола Петров”, като на 16 г. вече е в мъжкия отбор, но кариерата му злощастно приключва едва на 18 г. При остър сблъсък за топката съперник му влиза с бутоните в слабините и тежката контузия принуждава Деян Чаушев да се откаже от футбола.

Младежът обаче няма намерение да скъса със спорта. Идва във Велико Търново и се отдава на спортна дейност, като съвсем млад става председател на ДСО “Динамо” (б. а. – доброволна спортна организация). Тогава живеех в кв. “Трудов фронт”, сегашния “Света гора”. Основах квартален футболен клуб на турците и го нарекохме “Шен Рух” (Весел дух). Срещахме се с отборите на ДНА, на Строителни войски, на “Септември”, но вече играех непрофесионално, обяснява той. През 1952 г. тези отбори се закриват и се образуват Дружествата за физкултура и спорт (ДФС). Водещ отбор в града по това време е “Червено знаме” и Деян Чаушев е избран за председател на футболната секция. През 1957 г. се решава да се обединят всички клубове и е възстановен старият “Етър”.

В следващите 35 г. той се занимава с футбола в града на ръководно ниво. Чаушев е директор на Копринената фабрика “Васил Коларов” цели 20 г. Освен по тенис на маса, във фабриката сформират отбори по баскетбол, волейбол, футбол… Работническият спорт по онова време е много развит. Базата на предприятието става приказна – спортни площадки, зали, плувен басейн.

Деян Чаушев е един от инициаторите и за строежа на новия стадион “Ивайло”, помага с работници, превози и т.н. Стадионът е започнат през 1953 г. и е тържествено открит на 24 май 1958 г. Десетина години по-късно се прави козирката, електрическото осветление. За строителството Д. Чаушев е награден от правителството с два медала – Сребърна значка за спортно строителство и медал за особени заслуги.

Тогавашният председател на Окръжния съвет Димитър Туджаров е много запален по футбола и в края на 60-те години се решава отборът да атакува “А” група. Начело е избран Гено Краев – началник на пощата, а Деян Чаушев отговаря за събирането на парите заедно с зам.-кмета Велико Великов. Четиримата движат футбола във финансово отношение и взимат нови играчи.

“Етър” влиза в елита, а бай Деян през 1980 г. се пенсионира и за приноса си към спорта е награден с най-високото спортно отличие – Заслужил деятел на физкултурата, както и със Златна значка на БФС.

Оттам насетне изцяло се посвещава на тениса на маса. Печели медал след медал при ветераните, отговаря за тях в новия клуб по тенис на маса “Етър”. Деян Чаушев си признава, че не е режимлия. Нe пуши, но не отказва нито кафето, нито 100 грама ракия и някоя иричка дневно. Толкова е жизнен, че никой не може да му даде 90 години.

Преди броени дни Деян Чаушев дочака поредното си признание ­ този път бе почетен от ВМРО. Той, заедно с още четирима великотърновци, получиха за патриотични заслуги националния флаг, календар с бойните знамена на Македоно-одринското опълчение и екслибрис на великотърновската организация на ВМРО с уникален номер. Областният лидер на ВМРО доц. Милен Михов и зам.-кметът Йордан Грозданов връчиха наградите по време на церемония, част от общонационалната кампания “ВМРО търси патриоти”.

Юбилеят на Деян Чаушев ще бъде тържествено отбелязан на 24 март в почивката на мача “Етър” ­ – “Банско”, за когато е предвидена специална програма. Юбилярът ще получи и Златна значка на БФС, както и още куп отличия. Желаем му здраве, дълголетие и нови спортни успехи!