99 години навърши на 18 март доайенът на великотърновските спортни деятели Деян Чаушев и от два дни вече кара стотната! Бай Деян днес бе на стадион „Ивайло”, където почерпи за рождения си ден и после пое към Зоналния съвет на БФС, за да почерпи и там. Преди това обаче той получи подарък от „Етър” – сувенир с емблемата на клуба и календар, връчени му от административния директор Страцимир Тинчев, след което получи и специалните поздрави на Бончо Генчев.
Деян Чаушев е първият председател на футболен клуб „Етър“ при възстановяването му през 1957 г. и го ръководи до влизането му в „А” група през 1969 г. Няма друг с толкова дълъг стаж като ръководител на клуба! През 1957 г., когато са възстановени дружествата и „Етър” е възроден, той е избран за председател на футболната секция. По негово време отборът укрепва в „Б” група, с негово лично участие е построен стадион „Ивайло” и открит през 1958 г., а през 1969 г. като негов ръководител отборът влиза и в групата на „майсторите”.
„Чувствам се много добре, продължавам да ходя на мачове на „Етър”. Гледах с „Локо” (Пд), гледах последния мач срещу ЦСКА. На 2 април съм пак там за четвъртфинала срещу „Локомотив” (Пд). След като аз ходя на 99 години, нека всички великотърновци – и млади, и стари, идват на мачовете! Играта на отбора много ми харесва, нека продължава и да вземе купата на България, а един ден да стане отново шампион!”, заяви Деян Чаушев. Той получи уверението на ръководството, че ще му бъде осигурено почетно място за мача на ложите на стадиона.
Ветеранът има повече от всички правото на това. Деян Чаушев е един от инициаторите за строежа на стадион “Ивайло”, като директор помага с работници, превози и т.н. Стадионът е започнат през 1953 г. и е тържествено открит на 24 май 1958 г. Десетина години по-късно се прави козирката, електрическото осветление. За строителството Д. Чаушев е награден от правителството с два медала – Сребърна значка за спортно строителство и медал за особени заслуги. В края на 60-те години се решава отборът да атакува “А” група. Начело е избран Гено Краев – началник на пощата, а Деян Чаушев отговаря за събирането на парите заедно с зам.-кмета Велико Великов. Четиримата движат футбола във финансово отношение и взимат нови играчи. “Етър” влиза в елита, а бай Деян през 1980 г. се пенсионира и за приноса си към спорта е награден с най-високото спортно отличие – Заслужил деятел на физкултурата, както и със Златна значка на БФС.
„На стадиона съм дал много. За строежа агитирах не само моите работници, но и от другите фабрики да идват да помагат. Когато играехме на стадион „Спартак”, футболистите отсядаха при мен. Стадион „Ивайло” беше пълен с народ, сега също трябва да бъде така. Сега след обновяването през последните години – с пистата, залите, терена и осветлението, стадионът стана още по-хубав!”, казва ветеранът.
Целият живот на бай Деян е спорт, спорт и пак спорт! Започнал да играе футбол като ляво крило, но тежка контузия го вади от терените. От 30-годишен играе и тенис на маса, има 50 медала от различни първенства – държавни и балкански шампионати. Освен по тенис на маса, във фабриката навремето сформират отбори по баскетбол, волейбол, футбол… Работническият спорт по онова време е много развит. Базата на предприятието става приказна – спортни площадки, зали, плувен басейн…
Последния си медал Деян Чаушев спечели на 94-годишна възраст, когато още гонеше успешно топката в тениса на маса. И днес продължава да е изключително жизнен, от десетилетия ходи пеш по няколко километра дневно.
„Чувствам се много добре, кръвното ми е нормално, мога даже да бягам, стига да не се спъна случайно. 3-4 километра дневно ходя пеш още, главно около нас, но за късмет живея близо до стадиона. Идвайте на мачовете на „Етър”, ако Балъков остане начело, догодина ще имаме още по-големи успехи! На 2 април пак ще съм там, нека трибуните бъдат пълни, както беше навремето”, завърши Деян Чаушев.