sport1

Много рекорди на родния футбол паднаха в последните години, когато в елитния футбол се появяваха измислени отбори като “Раковски” (Русе) и “Черноморец Бургас-София”, чиито мрежи се пълнеха от голове. Един рекорд обаче продължава да е неподобрен и до днес ­ извънстоличен отбор побеждава с 6:0 насред София местен елитен тим, а един играч бележи 4 гола на софиянци.

Отборът е “Етър”, голмайсторът ­ Димитър Цеков, а жертвата -­ “Локомотив” (Сф). Това се случва на 10 ноември през далечната 1973 година.

Още в 7-ата минута Иван Петров открива за етърци, после идват минутите на Цеката. До почивката той забива два гола, а в 56-ата и 64-ата покачва резултата на 0:5. “Шестицата” за пълния разгром оформя Стоян Коцев двайсет минути преди края.

Любопитното е, че Цеков наказва бившия си отбор “Локо” (Сф), като в този мач в “Етър” освен него са още четирима бивши локомотивци -­ Георги Илиев, Димитър Мумджиев, Петър Кирилов и треньорът Апостол Чачевски.

“Беше през есента на 1973 година, спомня си Димитър Цеков. ­ Интересното бе, че общо докоснах топката 5-6 пъти, а вкарах 4 гола. На полувремето водехме с 3:0 и треньорът Чачевски ни каза: момчета, това е “Локомотив”, никакво отпускане!”

Покрай този паметен мач има и още един детайл -­ навремето са давали бележки за купуване на “Жигули” и на етърци къде на сериозно, къде на шега, зам.-министърът на търговията обещава бележки, ако бият “Локомотив”. “Бяхме при заместник-министъра, който беше от Велико Търново, и той ни каза: “Бийте “Локо” (Сф) и нямате проблеми”. Аз още до почивката вкарах два гола, но той ми заяви: “Вкарай още два и ще ти дам бележка”. И аз вкарах още два… Аз обаче си купих полски “Фиат” без бележка”, разказва Димитър Цеков.

“Етър” играе в състав: Петър Петров, Стефан Стефанов, Стефан Чакъров, Димитър Митов, Стефан Грозданов, Димитър Мумджиев, Петър Кирилов (79 Петко Цанев), Стоян Коцев, Димитър Цеков, Георги Илиев, Иван Петров (79 Цветан Патеров).

 

sport2

Димитър Цеков ­- голмайстор № 1 на “Етър”:

“Нищо не може да се сравни с радостта след вкаран гол”

Неслучайно определят Димитър Цеков като голмайстор № 1 в историята на “Етър”. Цифрите говорят сами -­ няма друг етърец, който да е огорчавал повече противниковите вратари в “А” и “Б” група. С виолетовия екип изиграва точно 200 мача (148 в “А” и 52 в “Б”), в които вкарва общо 88 гола (61 в елита и 27 във втория ешелон). Като се прибавят попаденията му за “Локо” (Сф) и “Ботев” (Вр), цифрата набъбва до изумителните 266 мача и 94 гола само в “майсторската” група.

Роден е на 23 февруари 1947 г. в Ботевград. Бронзов медалист през 1968 с “Локо”, четвърти през 1974 г. с “Етър”. Има 1 мач за “А” националния отбор и 8 мача с 3 гола за “Б” националния тим. Майстор на спорта, носител на Златна значка на БФС. Предлагаме ви дадено от него интервю, дадено за в. “Хеттрик” още през 2007 г.

­– Г-н Цеков, как един ботевградчанин заигра в “Етър”?

­- Бях едва на 16 г., когато влязох в мъжкия отбор на “Балкан” и две години поред ставах голмайстор на зоната. И през 1966 г. ме взеха в “Локомотив” (Сф). Още в първия си мач с “Ботев” (Пд) вкарах гол, веднага след това два на “Славия” и така за един сезон направих 12 гола. Бях още ученик, заедно с Начко Михайлов завършихме механотехникума. Станахме трети в “А” група с “Локо”. Но през 1968/69 г. стана обединението на клубовете и се появиха “ЖСК-Славия”, “Левски-Спартак” и ЦСКА “Червено знаме”. По искане на треньора Йордан Томов дойдох в “Етър” заедно със Стефан Грозданов и Христо Димитров.

­– Какво си спомняш от първите години в “Етър”?

­- Отборът беше в “Б” група, вкарах 12 гола и помогнах за влизането в елита. Това беше голямо събитие. Никога няма да забравя срещата с “Бенковски” (Видин), която беше решаваща, и ги бихме 1:0. Мачът беше от 17 ч., а стадионът беше пълен докрай още в 12 по обяд. Като новаци станахме шести, това беше летящ старт. Станах голмайстор с 16 попадения. Последваха най-големите успехи. Класирахме се четвърти, трябваше да сме на 3-о място, но в последния мач една въртележка ни извади по голова разлика. В “Етър” играх до 1980 г. с едногодишни престои в “Локо” (Сф) и “Ботев” (Вр). После по две години бях в Павликени и Елена и на 38 години прекратих кариерата си.

­– Умението да бележиш учи ли се, или е вродено?

­- Нюхът пред гола не е книга да я прочетеш и да я научиш. Това е чувство, което някои хора носят у себе си. Даже на мен ми забраняваха да ходя по крилата и ми казваха: ти ни трябваш отпред. Все пак много от головете идват от грешка на вратар или защитник. За да стане гол, някой трябва да сгреши.

­– Но едва ли нещата се получават без тренировки?

­- Разбира се. По това време бях абсолютен професионалист, до 35 години не съм вкусил алкохол и бях режимлия. Имах страхотна спортна злоба. Изпитвах страхотно удоволствие да вкарам гол. Докато имах колеги като Стоян Коцев, които предпочитаха да изработват положенията.

­– Може ли с нещо да се сравни радостта след гола?

­- За мен всички голове бяха изживени по един непринуден начин. Дори изпадах в комични ситуации ­- в приятелски мачове по навик тръгвах да бягам от радост, а никой не ме гонеше да ме прегръща… Но повечето голове са били решаващи.

­– Кой е най-паметният гол в кариерата ти?

­- Много са, но някои са незабравими. Помня първия си гол -­ вкарах го на “Ботев” (Пд) с екипа на “Локомотив”. През 1970 г. бихме ЦСКА с 3:2, победният гол беше мой в самия край на мача. Петър Жеков тъкмо се беше върнал със “Златната обувка”. Беше неописуема радост. Или пък като вкарах 4 гола на “Локо” (Сф) на техен терен и ги бихме с 6:0.

Dimitar Cekov

­– С кого си партнираше най-добре на терена?

­- Най-много голове съм вкарал, когато една година до мен бе Любо Тасев, а после ­ Стоян Коцев. Той е един от най-интересните футболисти, играли в “Етър”. Лъжеше всички наред в лявата зона и ми поднасяше топката на дузпата. С него бяхме от деца заедно ­ на една и съща улица в Ботевград, после той отиде в “Славия”, а аз в “Локо” (Сф). Партнирахме си със затворени очи.

­– Успя ли да стигнеш до националния отбор?

­- В онези години трудно се стигаше там от провинцията. Бях в “Б” националния тим на турне в Бразилия. По традиция преди всяко световно първенство бразилците канеха едни и същи отбори. Така успях да стъпя на “Маракана”.

­– Връщаш ли се често назад към спомените?

­- Това, което ми остана от футбола, е обичта на хората към мен. Няма човек от по-възрастните, който да не ме спре и заговори. Влизането в “А” група беше голямо събитие, вече споменах за мача с “Бенковски” (Вд). Няма да забравя първата ни среща с “Левски” в елита, стадионът пак беше препълнен, даже по пистата имаше насядали хора (б.р. според статистиката на този мач е имало 40 000 зрители). Това са неща, които трудно се забравят. Паметен бе мачът с “Интер” ­ завършихме 0:0, а в Милано играхме равностойно до 30-та минута, но един гол от засада и една дузпа решиха двубоя. Стадионът се препълваше, а сега, дори когато станахме шампиони, дойдоха хиляда души… При нас толкова идваха на тренировките. Бяхме едно поколение, което се изяви и след футбола. Георги Василев стана голям треньор, Стоян Коцев и Стефан Грозданов ­ също. Георги Илиев (Креката) е в чужбина, Стефан Чакъров стана изтъкнат съдия.

­– А ти накъде пое след края на кариерата си?

­- Твърдо реших, че след футбола не мога да придобия по-добра слава и за да не ме дюдюкат хората като треньор, не поех в тази професия. Бях само 6 месеца в Стражица. За няколко години бях изпълнителен директор на “Етър”, но не можахме да спасим изпадането и се отказах от футбола.

­– В кой от следващите нападатели на “Етър” виждаше твой наследник?

­- Ивелин Младенов, Бончо Генчев беше изявен голмайстор, Георги Цингов, макар че не беше централен нападател, а ляво крило.

­– Ласкае ли те определението “голмайстор на “Етър” на всички времена”?

­- Бях в онези години и майстор на спорта, но тези звания се даваха. А горното определение съм си го заслужил с головете. Като ме срещат хората, ми припомнят неща, които вече съм забравил. Това признание е извоювано с пот и голове. Е, малко са в сравнение с ЦСКА и “Левски”, но “Етър” е скромен отбор. Но няма нищо вечно и ще се радвам, ако някой подобри рекорда ми.

Тагове: