Бронзови медали от открития шампионат на Югоизточна Европа по парашутизъм спечели отборът на Аероклуб “Г. Оряховица”. Участваха шест български отбора, два сръбски и по един от Русия, Казахстан, Черна гора и Гърция. От тях само този на домакините от Монтана и на Горна Оряховица са на частни аматьорски клубове, останалите са на различните видове войски и баретите. Надпреварата се проведе на единствената лицензирана у нас площадка за този спорт край монтанското село Ерден. Състезанието бе и със статут на Републикански шампионат по парашутизъм.

В състава на Аероклуб “Г. Оряховица” бяха включени великотърновците Христо Христов, Емил Димитров и Светослав Монов и двама горнооряховци председателят на клуба Милко Дългичев и Борислав Димитров. Състезанието включва един тренировъчен и 5 състезателни скока в три последователни дни. В крайното отборно класиране горнооряховският клуб остана само на 2 см от сребърните медали и на 10 от златните. Първи е отборът на Монтана, втори са парашутистите на Военно-въздушните сили, а трети нашите представители.

По регламент всеки от тимовете е съставен от петима състезатели, които скачат, като целта е да се приземят колкото се може по-близо до център на кръг. За отборното класиране се вземат най-добрите четири резултата. В индивидуалното състезание Борислав Димитров стигна до полуфинал, но остана четвърти. Специално за първенството той се върна от Испания, където работи. Тази година за първи път в отбора имаше и жена учителката Марияна Марчева, но тя се контузила при втория скок и не завършва състезанието.

По време на турнира на председателя на клуба Милко Дългичев му се родил внук, на който посветил един скок, и той се получил най-добре. После бебето получило бронзовия медал на дядо си. За да се подготвят за първенството, парашутистите ни са били на лагер в Приморско, където са се приземявали на пясъка на плажа. Аероклубът в Горна Оряховица бе възстановен преди три години от приятели с над 30-годишен опит в парашутизма. 36 месеца по-късно парашутистите вече имат две трети места от републиканския шампионат.

Клубът разполага едва с три парашута, които са 20-годишни. Милко Дългичев купил един нов наскоро и два запасни за състезанието. Един нов парашут обаче е около 7000 лева, запасните с раница над 2000 лв. Въпреки че има летище и самолетна база в Горна Оряховица, няма условия за тренировки с парашути. Самолетните фирми искат по 1000 лева на час, а това е непосилно за нашите парашутисти. Затова скачат най-често от мото-делта планер на пистата край Поликраище. Откакто е възстановен клубът, са обучени 8 момчета и 2 момичета, а в момента има около 15 активно трениращи. Трима от новобранците са парашутисти второ поколение. Клубът има свой представител и в Лондон. Велислав Димитров от Горна Оряховица учи за авиоинженер в британската столица и продължава да скача, а догодина ще бъде част от състезателния отбор.