Премиерът Бойко Борисов се срещна и разговаря с българския сумист Котоошу в посолството ни в Токио. „Сумото е императорски спорт, най-популярният в Япония, а Котоошу е посланик на страната ни и на Европейския съюз. Гордеем се, че има хора като него, които прославят държавата ни”, отбеляза министър-председателят по време на срещата.

После Борисов се обърна към Котоошу, благодари му за рекламата на България, която прави и го похвали: “Всички казват, че не само си най-добрият, но и най-красивият”. Запитан дали скоро ще става татко, Махлянов не пожела да отговори.

“На всяко ниво в Япония, от престолонаследника, премиера, председателите на двете камари, едрия бизнес, на всички срещи, на които бяхме, винаги започват с Котоошу,” каза Борисов и му предложи да се прибере до България с правителствения самолет.

В рамките на работното си посещение в Япония Бойко Борисов присъства на финалите на януарския турнир по сумо в Токио. На официална церемония премиерът връчи Купата на правителството на Република България на победителя в състезанието йокодзуна Хакухо. Калоян Махлянов, който също взе участие в надпреварата, беше аплодиран от премиера Борисов за победата в последната си схватка срещу одзеки Баруто, която му осигури лидерско място в Западната конференция на ранглистата на турнира през март.

Котоошу и съпругата му Асако присъстваха на ритуално разчупване на буре със саке с което завърши официалната визита на Бойко Борисов и придружаващата го делегация в Япония. Премиерът Борисов, Котоошу и министрите Мирослав Найденов, Трайчо Трайков, Вежди Рашидов и Николай Младенов, ритуално разбиха бурета със саке в началото на вечерта.

“Ритуалът по разчупване на буре със саке символизира предстоящите успехи. Този японски ритуал води началото си от няколко века. Във времената на феодална разпокъсаност на Япония, когато в навечерието на историческата битка при Секигахара шогунът Токугава Иеясу събира самураите си, разчупват бурето със саке, изпиват го и на другият ден побеждават” обясни българският посланик в Япония Любомир Тодоров.

Веднага след това присъстващите наблюдаваха разрязването и приготвянето на суши и сашими от риба тон, тежаща 108 килограма и дълга 2 метра. Буретата със саке и рибата са получени като дар от почетния консул на Република България във Фукуока Шиничи Мунемаса.