ТД „Трапезица-1902” даде премии на Апостол Атанасов и Мартина Джулиева. Европейският шампион по ориентиране за юноши до 16 г. Апостол Атанасов ще получи премия от 500 лева, обяви на пресконференция председателят на Туристическо дружество “Трапезица-1902” Паскал Паскалев. Състезателят на клуба по ориентиране „Трапезица-1954”, който е част от дружеството, спечели златен медал на шампионата в Жиндричхув Храдец в Южна Бохемия. Великотърновският талант победи в спринта, като по трасето с дължина 2,5 километра изпревари с цели 17,2 секунди втория в класирането Миккаел Ааен от Дания. 300 лева е материалният стимул за четвъртата в Европа на дълга дистанция при девойките до 16 г. Мартина Джулиева.

Апостол е роден на 25 март 1995 г. в гр. Велико Търново. Занимава се с ориентиране от 2002 г. Многократен държавен шампион в своята възрастова група. Носител на купата на България през 2005 г., 2006 г. и 2007 г. От 2008 г. се състезава в по-горна възрастова група – мъже-16, като си извоюва правото на участие в европейското първенство през 2008 г. в Швейцария, където бе най-младият състезател. През 2009 г. става шампион в спринта при мъже-20 на държавното първенство и завоюва много държавни отличия във всички дисциплини при мъже-16. През тази година той прави и второто си участие на Европейско първенство, проведено в Сърбия, като се представи достойно и заема 38 и 39 място на дългата и спринтова дистанции.

2010 г. е една от поредните добри състезателни години за Папи – с пробив на европейското първенство в Испания със завоювано пето място в дългата дистанция и 20 място в спринта, както и спечелени безапелационно три балкански титли. Не допусна съперниците си до първото място във всички държавни първенства и завоюва първо място в „Десетте най-добри ориентировачи” за 2010 г. Т.г. Апостол Атанасов потвърди класата си, като стана европейски шампион в спринта на първенството в Чехия. Държавен шампион е във възрастова група мъже-20 на средна дистанция, носител на купата на България.

За семейството

За първи път стартирах на четири години. Цялото ми семейство се занимава с ориентиране. Сестра ми Елица започна да участва в състезания на три години, а другата ми сестричка Йоана на две. Винаги сме заедно на лагери и състезания. Семейството в лицето на родителите ми Марияна и Александър (б.р. утвърдени състезатели по ориентиране) и двете сестри ми оказва най-голямата подкрепа. Реших, че ще тренирам сериозно преди няколко години и резултатите са налице. Ученик съм в Американския колеж “Аркус”. Тази година имах много задължения в училище и за това особено през зимните месеци тренирах все на тъмно, с фенер, с Григор Караиванов и с другите от отбора. Бягахме по Картала, по пътеките към Преображенския манастир и на стадиона.

Европейската титла

Денят не бе горещ и дълго стояхме в карантинната зона. Може би час, час и половина загрявахме. Точно преди да дойде нашият ред, треньорът ми каза да се успокоя, да не мисля за състезанието, да мисля, че това е просто една тренировка и да се забавлявам. Когато влязох в предстартовата зона се опитах да изключа всички външни фактори, като притеснение от участието на такъв голям форум и мисля, че успях. Когато стартирах и взех картата, виждах само точките, през които трябва да премина и вариантите да стигна до тях. В началото тръгнах малко по-бавно, защото все още имаше голяма доза адреналин в кръвта ми. За първите няколко точки изостанах 10-15 секунди, но после се концентрирах и си направих едно много добро бягане. Когато финиширах, дълго не можех да разбера, че съм първи, защото резултатите излизаха бавно, домакините имаха проблеми със системата. После настъпи голяма радост, не можах да се сдържа. Радваше се целия отбор. Когато дойде награждаването и се качих на първото място и чух химна, това беше един много велик момент.

Любим спорт

Както всяко момче и аз съм се увличал по футбол. През тази и м.г. се занимавах и с лека атлетика, но като част от подготовката ми за големите първенства по ориентиране.

Психика и бягане в ориентирането

Трябва да си силен психически, за да можеш да се концентрираш само върху картата и маршрута. Бягането също е важно. Например в Швейцария националите по ориентиране са по-добри от тези по лека атлетика. През зимата тренирам по 1.30 -2 часа, защото са по-дълги тренировките, преминаваме по петнайсетина километра. През лятото заниманията са по-кратки, но по-бързи.

За Тиери Жоржу

Гледам често карти с варианти от състезания в световния елит. Гледам как бягат най-добрите в нашия спорт и сравнявам как бих избягал аз например дадена отсечка. Идол ми е Тиери Жоржу – световен шампион седем пъти и носител на 12 медала от световно първенство. Няма втори като него.

За образованието

Искам да уча биомеханика или глобално проектиране на обекти. В Швеция и Чехия има университети, които предлагат програми за студенти-спортисти.