Image_9525489_500_0

Днес ви представихме 19-те национали на “Етър” в годините, записали 122 мача в националния отбор като действащи футболисти на “виолетовите”. Един от тях е Трифон Иванов, който изиграва с националния екип общо 76 мача. Дебютът му е като играч на “Етър” на 13 април 1988 г., при това – с гол при равенството 1:1 с ГДР.

“Голове, метри, секунди” ни връща към този мач и голов дебют:

⚽️ На 13 април 1988 година българският национален отбор, предвождан от Борис Ангелов, приема в контролна среща представителния тим на ГДР. Двубоят се играе на стадион “Девети септември” в бургаския квартал “Акациите”, а на трибуните присъстват близо 20 000 зрители

⚽️ Редом до Борислав Михайлов, Николай Илиев, Пламен Гетов, Наско Сираков, Любо Пенев и Христо Стоичков, в Бургас пристига и своенравен младеж. Тогава той носи екипа на великотърновския “Етър”, но все още няма кола. Иска возилото на баща си Марин, а след като получава отказ, отпътува за южния морски град с влак… Посрещнат е с лека насмешка от големците в отбора, но на ироничните подпитвания “Ти кой беше?”, Трифон Иванов тихичко се заканва: “Ще ви покажа кой съм на терена…”

⚽️ И го прави по възможно най-добрия начин! Появява в игра в 60-ата минута, заменяйки мотора в халфовата ни линия Аян Садъков. В този момент източногерманците водят с 1:0 след гол на халфа Йорг Щюбнер преди почивката…

⚽️ Идва 82-ата минута. Пламен Гетов пласира едно от фирмените си центрирания от ъглов удар, а находчивият Иванов нанася удар с глава, който се оказва неразрешим ребус за двуметровия страж на ГДР Бодо Рудвалайт – 1:1

⚽️ В следващите 10 години Трифон записва 76 мача с националната фланелка, като става автор и на други незабравими голове, включително умопомрачителното воле при успеха с 3:0 като гост на Уелс и победното попадение срещу Русия, осигурило ни визи за Мондиал’1998.

339334753_6079443995443915_3567517271242598040_n

Трифон Иванов (четвъртият отляво горе) в първите си дни в националния отбор през 1988 г.