Великотърновската алпинистка експедиция вече е в аржентинския град Мендоса. Това съобщиха самите членове на експедицията, които предвиждат в началото на февруари атака на връх Аконкагуа.
В групата са Боян Димов, Йордан Грозданов, Петър Петров – Майстора, Цветанка Петрова и Зоя Иванова. Те тръгнаха от Велико Търново на 15 януари, като първо стигнаха до Букурещ, а оттам летяха за Мадрид. От испанската столица с презокеански полет, продължил 14 часа, групата стигна до Чили. Оттам пък отново със самолет пое за Аржентина.
Аконкагуа с неговите 6962 метра е най-високият връх извън Азия. За първи път е изкачен през 1868 г., обявен е за национален парк на Аржентина. Намира се в областта Мендоса, близо до границата с Чили. Предизвикателството е много голямо, тъй като той е открит към океана и се появяват внезапни бурни ветрове, които достигат до 200 км/ч, а това в планината е много опасно.
“Пристигнахме благополучно в Аржентина – Мендоса. Уреждаме всички формалности по пермита (разрешителното за влизане в националния парк в района на връх Аконкагуа), транспорт и мулета до базов лагер. Всичко е ОК. Утре влизаме в парка и започваме началото на трека.
Поздрави от целия екип: Боян Димов, Йордан Грозданов, Петър Петров – Майстора, Цветанка Петрова, Зоя Иванова”, се казва в съобщението на експедицията.
По програма следва тридневен подход към базовия лагер, който ще бъде изграден на височина 4300 м. Последният лагер, от който ще се атакува върхът, ще е на около 6000 метра, съобщиха участниците. Предвижда се атаката да е между 12-ия и 14-ия ден от тръгването, което означава около 3-6 февруари. Идеята е Аконкагуа да бъде изкачен и от шестимата, затова те ще се движат компактно, най-вероятно на две групи от по трима човека.
Още по-голямо предизвикателство за великотърновските алпинисти е, че те няма да ползват за атаката услугите на агенция. Сами ще се занимават с всичко по организацията си в Южна Америка поради финансови причини.
“Връщането ще бъде през Бразилия и трябва сами на място да организираме още 2000 км преход до там от Аржентина, което е още по-голяма тръпка. Винаги съм казвал, че не ние покоряваме даден връх, а той трябва да ни допусне. Нещата зависят и от природата. Едва 30 % от хората, атакували Аконкагуа, са го изкачили”, заяви преди тръгването Йордан Грозданов. Досега първенецът на Андите е изкачван от около 130 българи, но сред тях няма нито един от Великотърновска област.