11067145_945978708776293_6049308123860865042_o
“Виолетовите” преминаха триумфално през Втора лига, където влязоха като първи в класирането и само за един сезон спечелиха и там първото място и визи за елитната група. Безспорно труден сезон в силна компания беляза пътя на “болярите” – конкуренцията на всички столични отбори, както и на морските, бе сериозна, а силите – изравнени.

“Етър” завърши първи с 61 точки, постигнати от 17 победи, 10 ремита и 3 загуби. На две точки остана основният конкурент “Септември”, като решаващи се оказаха двете победи на етърци в директните мачове с по 2:1.

Какво сочат цифрите? Етърци завършиха сезона без загуба на своя стадион “Ивайло”, като спечелиха 11 победи и допуснаха 4 равенства. Точки им измъкнаха само “Ботев” (Вр), ЦСКА-2, “Оборище” и “Царско село”. На чужд терен активът е положителен – 6 победи, 6 ремита и 3 загуби, като загубите бяха от “Левски” (Карлово), “Лудогорец-2” и “Поморие”.

IMG_2660

27 футболисти влизаха в игра, като през зимната пауза част от играчите бяха сменени, но вече се бяха изиграли и два кръга от втория дял. С най-много мачове – по 28, са трима футболисти – Джихат Кямил, Иван Скерлев и Симеон Иванов. Следват ги Станислав Генчев с 27, Цветомир Тодоров с 26, Иван Петков с 25, Кирил Акалски с 24 и др. Почти плътно през есента играха Николай Цветков и Петър Димитров, а през пролетта – новите Иван Стоянов, Димо Атанасов и Апостолов.

“Етър” е втори по резултатност в групата, като наниза 52 гола. Изпревари го само “Царско село” и то с петте си гола в последния кръг срещу врачани. Резултатността на етърци и по 1.73 гола средно на мач. Защитата и вратарите са допуснали 27 гола, което прави по 0.9 на мач. С по-добри показатели са и трите отбора след “болярите” в класирането – “Септември”, “Витоша” и “Созопол”.

Крайно интересна е статистиката по това кога в мачовете “Етър” е вкарвал головете си. Те са падали в огромната част от случаите през втората половина на двете полувремена. Така между 1 и 20 минута тимът има едва 4 гола, а между 46 и 65 минута – 14 попадения. За сметка на това между 20 и 45 минута е нанизал 17 гола, а между 65 и 90 минута – също 17 гола. Десет попадения са падали в последните 10 минути на мачовете.

Голмайстор на “Етър” за сезона е Иван Петков. Въпреки че влизаше предимно като резерва в своите 25 мача, таранът е нанизал 8 гола. Следва го Цветомир Тодоров със 7 гола от 26 мача, с висок коефициент е Иван Стоянов – 5 гола от 12 мача. Любопитното е, че цели седем попадения са нанизали двамата централни бранители Иван Скерлев и Симеон Иванов – съответно 4 и 3.