IMG_5378

Момчетата на “Етър”, родени 2005 година, показаха по категоричен начин, че са сред най-силните отбори в България в своята възраст. Възпитаниците на треньора Стефан Ангелов станаха втори в силния национален Великденски турнир в Дряново, като допуснаха много спорна загуба на финала с 1:0 от „Спартак“ (Плевен). Близо 500 деца от 32 от най-силните клубове в страната в две възрасти – 2005 и 2008 г., събраха организаторите в Дряново, което превърна надпреварата почти в държавно първенство.

Турнирът бе открит от спортния министър проф. Даниела Дашева, негови патрони бяха капитанът на националния отбор Светослав Дяков, бронзовият медалист от САЩ-94 Пламен Николов, наставникът на “Етър” Станислав Генчев и др.

“Етър” участва с два отбора, които направиха изключително представяне и спечелиха всеобщото уважение.

IMG_5376

Родените 2005 г. бяха в група с “Локо” (Сф), “Спартак” (Пл) и “Черноморец” (Балчик). Момчетата на Стефан Ангелов бяха безупречни и първо на старта биха плевенчани с 2:1, после разгромиха състава на „Локомотив” (София) с 9:0, а в последната си среща биха с 3:0 и „Черноморец” (Балчик).

Това им донесе първото място в предварителната група, а на четвъртфиналите  срещнаха „Добруджа“. Мачът протече оспорвано и с много здрава игра, като 60-те минути не донесоха гол в нито едната врата – 0:0. Стигна се до изпълнение на дузпи, при които „виолетовите“ бяха по-точни и спечелиха с 3:2!

Така те се класираха за полуфинал срещу силния тим на „Берое“. И тук рулетката на дузпите се оказа решаваща. Мачът започна с първоначален натиск на старозагорци, който обаче доведе само до три удара от статични положения покрай гредите. Постепенно „виолетовите“ изнесоха играта напред и опасностите пред вратата на „Берое“ зачестиха. Няколко чисти възможности имаше пред етърци, но излизащите в голова позиция нападатели или стреляха във вратаря, топката профучаваше до гредите. В последните минути умората също си каза думата, а защитата удържа беройските атаки и редовното време завърши 0:0.

Стигна се отново до дузпи, където „Етър“ пак бе водещият отбор. При първите пет удара вратарят Теодор Иванов спаси два, докато два удара на нашите излязоха в аут или срещнаха гредата. След 3:3 последваха изпълнения до победа. При осмите дузпи Теодор Иванов за трети път спаси, а Николай Димов вкара решаващото попадение за крайното 6:5.

Така “виолетовите” се изправиха на финал за отличието срещу “Спартак” (Пл), когото бяха били още в групата си. Плевенчани също стигнаха до полуфиналите, където елиминираха “Лудогорец”.

На финала срещу „Спартак“ съперникът поведе в 7-ата минута с 1:0. Скандалът стана в 21-ата минута, когато за игра с ръка в пеналта реферът отсъди логична дузпа за „Етър“. Треньорът на плевенчани обаче нахлу на терена и мачът бе прекратен за 4 минути, при което съдиите се опитваха да изкарат треньора. Това повлия на етърци и от бялата точка Атанас Атанасов стреля в напречната греда. Върналата се топка след разбъркване бе вкарана в мрежата за 1:1, но реферите отмениха гола заради втора топка на терена. До края на мача „виолетовите“ постоянно атакуваха и направиха куп пропуски, но накрая останаха със сребърните медали.

IMG_5374

Теодор Иванов бе обявен за най-добър вратар на турнира.

Малшанс от една пропусната дузпа лиши другият ни тим етърчета, родени 2008 година, от може би първото място в турнира и ги остави чак пети . Момчетата на треньора Цветан Райков доминираха във всичките си срещи и категорично надиграваха съперниците.

След разгрома на старта срещу „Шампионите” (Варна) с 5:1, етърци разбиха с 5:0 и „Черно море”, а в третия си мач разпиляха със 7:0 и „Локомотив“ (Пд).

Така след три победи те също станаха първи в групата и четвъртфиналът ги противопостави срещу добре познатия им съперник от първенството „Янтра-2013“ (Габрово).

За жалост дузпите тук донесоха малшанс… Мачът бе много драматичен. Габровци поведоха с 0:1, но „Етър“ изравни – 1:1, след което имаше пълен превес и направо много пропуски. Двубоят обаче завърши наравно и се стигна до дузпи.

Там след изпълненията на всички играчи отново равенството бе пълно и чак при осмите дузпи „Янтра-2013“ измъкна победата с 5:4.

IMG_5373

Това прати “виолетовите” в битка чак за 5-8 място. Те бяха страхотни и там – удариха с 3:0 домакините от „Локомотив“ (Дряново), а в мача за 5-6 място срещнаха отново съперника си от предварителната група “Черно море”.

Варненци първи поведоха с 0:1, но играчите на Цветан Райков отново показаха характер и стигнаха до победата. Момчил Коев наниза две попадения, а едно добави Петър Тишков за ценния успех с 3:1. Петото място от 16 отбора е отличен атестат за момчетата, които реално заслужаваха и да са много по-напред.

Радомир Коев от “Етър” (2008) бе обявен за голмайстор на турнира и получи купа, таблет, флагче и грамота. Същите награди получи и Теодор Иванов от “Етър” (2005), който бе обявен за най-добър вратар.

На тържественото награждаване двата тима на “Етър” не само получиха отличия, но и всеобщото признание на присъстващите специалисти за най-запомнящо се участие в силната надпревара.