image-148e9c67ada4ad51d6eb22e5a5710bf30bb5b9455a51113e3cc5a2296cfd3dd6-V

Цанко Цветанов се завърна за кратка почивка в България покрай паузата в първенството на Казахстан за европейските квалификации. Бившият наставник на етърци и легенда на великотърновския клуб бе в старата столица, после посети и родителите си в Българско Сливово.

Цанко Цветанов е участвал в среща между кмета Даниел Панов, президента на “Етър” Александър Нанков, Трифон Иванов и Илиян Киряков. Той не даде повече подробности за разговорите, като спомена само, че са обсъждали и футболни теми, но повече подробности може да даде само инициаторът на срещата Ал. Нанков.

“Бих се радвал много “Етър” да се завърне в професионалния футбол. Неизвестността обаче около лицензите за новото първенство е убийствена. Как един треньор да планира подготовка, селекция и т.н. Надявам се великотърновският футбол да се развива в положителна посока. Виждам желание за това в кмета, в президента на клуба и в хората, обичащи футбола в града. Дано продължат инвестициите в базата, да се гради клубът и да се създаде силен отбор”, заяви Цанко Цветанов, цитиран от “Борба”. Екснационалът следи какво се случва в родния футбол, гледал е и на видео мача на “Етър” със “Спартак” (Плевен).

От година и половина той работи в Казахстан, където е помощник на Мъри Стоилов в “Астана”. Определя я като огромна страна, на девето място в света по територия, която притежава всички елементи от Менделеевата таблица. Съвсем различни измерения, висок стандарт на живот. За пример ще кажа, че едно обикновено кафе е между 5 и 10 лева, но магазините, ресторантите и кафенетата са пълни, което показва, че хората имат средства. Средната заплата е 1000 евро. Астана и Алма Ата са най-развитите градове, хората живеят спокойно. Населението е предимно от казахи, руснаци и украинци. Казахите са мюсюлмани, но са много толерантни и нямат никакви проблеми в общуването с другите народи. Официални езици са руски и казахски, но преобладава руския. Дори казахи си говорят помежду си на руски, казва Цанко Цветанов.

11286889_858919514182390_1792297043_o
Стадионът на “Астана” е с 30 000 места и плъзгащ се покрив, които през зимата се затваря, заради ниските температури. Температурите понякога достигат до -50 градуса, а при -30 затварят училищата и детските градини. Рекордът на Цанко обаче засега е бил -25 градуса през февруари.
Шампионската титла, която спечелихме миналото първенство ентусиазира ръководството и в момента проектират нова тренировъчна база, която съм сигурен, че ще построят, твърди Цанко Цветанов. Той разказва, че самото отношение на хората и медиите към спортистите и треньорите е по-различно. Подхожда се с уважение, така както бе тук през 80-те години. Самите футболисти проявяват уважение едни към други. Като цяло позитивната атмосфера е характерна за взаимоотношенията във всички сфери на обществото.

Основната им битка за първото място е с “Кайрат” и “Актоде”. Разстоянията са големи, лети се за всяко гостуване. Най-близко ни е “Иртиш”, треньор на който е Димитър Димитров- Херо, на 600 километра от Астана. Федерацията не допуска повече от петима чужденци едновременно на терена и не повече от седем картотекирани. При нас има чужденци от Сърбия, Габон, Колумбия… Задължително в мача трябва да играе поне един млад казахстански футболист на възраст до 21 години.

“Астана” в класирането сега е малко по-добре от миналия сезон по това време. Тогава изоставахме на седем точки от първото място, сега сме на шест, но с началото на втората фаза разликата ще е три, казва Цанко Цветанов, който признава, че в Казахстан най-много му липсва семейството.

Canko