1900588_631024106999516_3546382946951409202_o Книгата на журналиста Диян Никифоров „17 крачки към безсмъртието” ще бъде представена утре във Велико Търново. Изданието, посветено на грандиозния успех на българския национален отбор на световното първенство в САЩ, ще бъде представено в книжарница „Хеликон” във вторник от 17:30 ч.

Действието върви по пътя на тима от квалификациите, стартирали на 14 май 1992 г. срещу Финландия в Хелзинки, завършили на 17 ноември 1993 с чудото на „Парк де Пренс“ в Париж, и продължава до мача за третото място на 16 юли 1994 година с Швеция в Лос Анджелис.

„Проследяването на този период, на тези седемнадесет крачки на героите към безсмъртието същевременно е скромен опит да се акцентира върху най-важните събития от най-успешния период в нашия футбол, оказали влияние върху националния отбор. Така, както са се случвали в действителност, без напудряне и грим, разказани от участниците в тях. Защото не всичко в живота е „цветя и рози, пеперуди и щастие”, както обичаше да се изразява моят незабравим и легендарен учител по математика от пловдивската Английска гимназия Манчо Ненчев”, пише в увода авторът на книгата.

За последните 39 месеца Диян Никифоров е успял да се срещне и да разговаря с голяма част от главните действащи лица, да им зададе въпросите и да получи отговорите, които винаги са интересували футболна България. „Отвориха широко завесата, за да се роди този художествено-документален разказ, който разкрива много от реалните факти – някои известни, други не чак дотам, трети придобиват нова светлина, а четвърти за първи път излизат в публичното пространство”, добавя Диян Никифоров.

Той изразява огромната си благодарност към редица от героите на книгата, сред които великотърновците Трифон Иванов, Цанко Цветанов, Красимир Балъков и проф. Георги Стефанов – по онова време член на Изпълнителният комитет на БФС. „Те ми оказаха огромна помощ, за да стане книгата това, което е. Особено съм благодарен на Краси, с когото в продължение на близо две години имаха много интересни беседи, уточнявахме много детайли от повествованието. Както и на професор Стефанов. С него също детайлизирахме много от събитията”, добавя Диян Никифоров.