Промяна в начина на разпределение на паричните премии за най-добрите спортисти на Велико Търново предвиждат от тази година организаторите от местната община. Досега избраният за Спортист № 1 на старата столица получаваше по 1500 лв., а подгласниците му от 4-о до 10-о място в Топ 10 – едва по стотина лева. Още по-драстично бе при избора на Треньор № 1, който взимаше 700 лв., а следващите го в челната тройка – нито лев.
Всичко това създаваше сериозна интрига около избора на най-добрите и начина за определянето им, като често е имало обвинение за лобиране за този или онзи при гласуването. Миналата година изборът дори бе провален в началото заради скандали, а ние от “В. Търново спорт” предложихме да се помисли разликите в премиите да не бъдат толкова драстични.
Поради тази причина от Постоянната комисия по спорта, туризма, децата и младежта при Великотърновския общински съвет и спорните експерти на Общината са решили да поизравнят сумите за премии, като различията вече няма да са толкова големи.
Сериозно са намалени финансовите стимули на първите трима в подреждането, докато за класиралите се от четвърто до десето място те са покачени със 100 лв. Така Спортист № 1 вече ще получава по 800 лв. (досега бяха 1500 лв.), вторият ще взима 500 лв. вместо досегашните 800, а третият – 400 лв. вместо 500. За сметка на това всички останали в Топ 10 ще получат по 200 лв., а не по сто, както досега.
В категорията „юноши и девойки” се запазва разпределението на паричните награди: 1 място – 300 лв., 2 място – 200 лв., 3 място – 100, 4-то и 5-то – по 80 лв. Треньорът № 1 пък ще взима 600 лв. вместо досегашните 700.
Както и предишните години, общият награден фонд, отпуснат от Община Велико Търново, е 5000 лв. От тях за паричните премии ще отидат 4460 лв. 400 лв. са предназначени за поръчването на 16 статуетки, които ще получат призьорите, а 140 лв. – за кетъринг при официалната церемония по връчването на наградите.
Самият правилник за гласуване, а и дори церемонията по награждаването, често са били обект на критики от “Велико Търново спорт”, тъй като за разлика от повечето градове у нас, където се правят тържества, напълно заслужени от най-добрите спортисти, в старата столица то ставаше почти винаги в отсъствието на кметовете, бившият спортен експерт М. Паничаров раздаваше по една грамота и пращаха състезателите да се редят на опашка, за да получат паричната сума. Върхът бе през 2009 г., когато награждаването бе в …стая 302 на Общината и част от отличените дори нямаше къде да седнат. През 2011 г. пък част от номинациите бяха забравени из папките в Общината и няколко клуба първоначално бяха останали извън листите.
В последно време нещата постепенно започнаха да се прецизират, документацията преди последното гласуване бе добре класифицирана от спортните експерти Й. Дурчев и Г. Давидов. Дано наистина с всяка година стават по-добри, а критериите – по-обективни. С точни и ясни правила.