В одобрения инвестиционен проект инвеститорът “забравил” да приложи разработка за терена, осветлението и оградата…

Тренировъчното игрище и 12-метровата сграда на мястото на старата ледена пързалка във В. Търново няма да се случат. При проверка на РДНСК на разрешението за строеж, издадено на плевенската фирма “Хоризонт – Иванов” ЕООД, са открити 11 закононарушения. Ще отменя разрешението си за строеж, което издадох на 24 септември за обекта, заяви главният архитект на В. Търново арх. Николай Малаков, пише в. “Янтра ДНЕС”.

Инвеститорът трябваше да приключи с обекта до 36 месеца. Плевенската фирма има договор за учредяване право на строеж от 1 февруари 2010 г. след решение на ОбС. По неговата сила Общината щеше получи като обезщетение за дадения терен тренировъчното игрище. Според инвестиционния проект на “Хоризонт – Иванов” на мястото на бившата ледена пързалка трябваше да бъде вдигнат 12-метрова сграда за обществено обслужване и спортни дейности. Предвиждаше се да има магазин, открит паркинг на колони, тренировъчно игрище с осветление и медицински център.

Според документите проектът на инвеститора е пълен с редица пороци и това е причината да бъде спрян от РДНСК. Липсва проект за укрепване на изкопи с вертикални стени, а на обекта ще се копае поне на 4 м, което означава, че има опасност за основите на съседните жилищни блокове. Няма разрешение от съседите за изкопите, които ще навлязат в техните имоти.

В обяснителната записка на архитектурната част е посочено, че настилката на футболното игрище, оградата и осветлението му са предмет на отделна проектна разработка, която дори не е приложена към одобрения инвестиционен проект!

Това също е нарушение за РДНСК. Няма задължителната организация на движението. Няма одобрен инвестиционен проект за изместване на трафопост. Това се налага, защото от терена трябва да бъдат изместени силови кабели на енергото. Тук минава и главен водопровод, който също трябва да бъде изместен. Това са дейности, които ще са за сметка на Общината, а не на инвеститора, коментира арх. Малаков. По груби изчисления изместването на кабелите и водопровода ще излезе поне половин милион лева, коментират експерти.

За проекта няма приложена оценка за енергийна ефективност, каквато се изисква от ЗУТ, няма и договор за присъединяване към газоразпределителната мрежа. Липсва и задължителният съгласуван проект с пожарната. Няма я задължителната оценка на шумовото замърсяване.

Правото на строеж е с 5 г. давност и инвеститорът има време да преработи проекта си и да си набави необходимите документи, ако не се откаже от договора, коментира арх. Малаков.