Станислава Димитрова бе трудно удържима от гъркините.

В невероятен по своя заряд и пълен с обрати в играта и резултата мач шампионът на България по хандбал „Етър-64” победи с 24:22 (11:9) шампиона на Гърция ПАОК (Солун). След като губеха в средата на първата част с 4 гола, великотърновските хандбалистки поведоха в средата на втората с 5 гола (20:15), а накрая взеха минимална, но напълно заслужена победа. През всичките 60 минути публиката в ДКС „Васил Левски” не спря мощно да подкрепя своите любимки, като градусът на емоциите бе изключително висок.

Гъркините се оказаха много здрав физически отбор, който ръстово превъзхождаше домакините. Началото бе смущаващо – ПАОК поведе с 0:2 преди Станислава Димитрова да върне един гол, а в 9-ата минута резултатът бе вече 1:4. Напрежението даде отражение и преднината на тима от Солун стигна до 2:5, а в 12-ата минута бе вече 3:7.

Емоциите обаче тепърва предстояха. Към средата на полувремето „болярките” влязоха в ритъм и започнаха да стопяват преднината. Чудесно пази на вратата Десислава Николова, защитата подобри играта си, а в атака започнаха да валят гол след гол. В 18-ата минута бе 5:9, след което се стигна до нещо рядко срещано в хандбален мач, особено за европейските турнири. „Етър-64” започна да ниже гол след гол, а така заключи вратата си, че в продължение на 15 минути (!) ПАОК въобще не отбеляза гол… От 5:9 се стигна до 11:9 до почивката, а след нея и до 13:9.

Състезателката от български произход в тима на гостенките Кристина Античи върна един гол чак в 33-ата минута, а Станислава Димитрова направи 14:11. С три поредни гола обаче гъркините изравниха до 14:14. Последва изключително силна игра на домакините, подкрепяни от ентусиазираната си публика, и преднината им отново стана факт. В 45-ата минута „Етър-64” поведе с 20:15 и възможността да вземе надежден аванс с шансове да елиминира ПАОК стана реална.

С ефектно завършени контри Соня Богданова вкара важни голове.

За жалост последваха грешки в атака, но в решаващите моменти и на полските съдийки Малгожата Гутовска и Урсула Лешак. Ред обратни отсъждания, включително абсурдни решения за фаулове в атака на нашите, доведоха вместо до комфортна преднина – до резултатни атаки на гъркините, които с 5 поредни гола изравниха за 20:20 десет минути преди края.

Оттук в последните минути остана само възможността етърки да вземат победа за престиж. След 21:21 и 22:22 в последните две минути нашите нанизаха попадения чрез Ст. Димитрова и Коцева и грабнаха победата с 24:22. Така за реванша в Солун на 13 октомври задачата изглежда много трудна, но надеждата все още е жива.

Мачът в събота показа, че “Етър-64” е достоен отбор за европейска сцена, но е необходимо привличането на поне още две класни състезателки. “Бъки” не позволи да играе под наем Невяна Малчева. Две опитни попълнения от чужбина (ПАОК имаше много равностойни състезателки, включително вратар от Сърбия, “Кастриоти” от Косово пък бе привлякъл украинка и македонка) щяха да направят “Етър-64” достатъчно силен европейски тим. В момента клубът, който представя успешно В. Търново на международна сцена, трудно връзва бюджета си и е необходима подкрепата на обществеността, общината и местния бизнес.

„Етър-64”: Александрова, Димитрова 4, Дончева, Богданова 5, Бурнева 7, Зоя Стефанова 5, Коцева 2 (Николова, Д. Кръстева 1,  Стоилова, П. Кръстева, Павлова, Зорн. Стефанова, Кр. Стефанова, Димова).