След 3 години и половина "Етър-64" допусна загуба. сн. sport-gabrovo.com

Хандбалните шампионки на България от „Етър-64” сложиха край на уникалната си серия без загуба, която няма прецедент в историята на българския хандбал. Великотърновки за първи път загубиха официален мач у нас от 3 години и половина, или точно след 1258 дни без загуба… За последно те паднаха на 27 май 2008 г., когато бойкотираха финалния мач за титлата срещу „Локомотив МБ” (Варна) заради поръчковото съдийство и загубиха служебно с 10:0 от толерирания от БФХ варненски тим.

Оттогава до днес „Етър-64” направи нещо безпрецедентно – в продължение на три сезона и половина не допусна нито една загуба, спечели 3 шампионски титли и 3 купи на България. Е, всяко нещо има край и днес „виолетовите” бяха надиграни в Габрово от своя най-голям конкурент в последните години „Бъки” с 32:26 (16:16).

Още преди дербито бе ясно, че на етърки ще бъде много трудно. „Бъки” събра опитен отбор, в чиито редове вече е Роксана Радева, завърналата се след майчинство бивша етръка Деница Асенова, Силвия Атанасова, вратарката Христина Петкова, върналите се специално за мача студентки в НСА Меги Кънева, Гергана Горанова и Росина Ненова.

„Виолетовите” пък бяха без излязлата в майчинство Ина Стоилова, без опитната Марияна Семерджиева, която ще играе чак в плейофите, с контузената Силвия Цветанова и болната и невъзстановена Александрина Бурнева…

За „Етър” започнаха Десислава Николова, Соня Богданова, Силвия Цветанова, Зоя Стефанова, Мадлена Дончева, Даниела Коцева и Александрина Бурнева. Още в началото обаче се обади травмата в рамото на Цветанова и тя бе заменена от младата Деница Иванова, а Бурнева бе отпаднала физически и на практика непълноценна.

Габровки дръпнаха с 4:1 и поддържаха преднина от няколко гола, като в 20-ата минута бе само 10:9 за тях. После поведоха с 16:13, но до почивката „Етър-64” успя с три последователни гола на Деница Иванова, Мадлена Дончева и Соня Богданова да изравни – 16:16 и да запази интригата.

Втората част започна равностойно и етърки поведоха с 16:17, но това бе и единственото им повеждане в мача. „Бъки” наложи превес и водеше постоянно с 3-4 гола аванс, въпреки добрата игра на Даниела Коцева, резултатността на Зоя Стефанова и хубавите изяви на младата Деница Иванова. В последните минути етърки тръгнаха „ва банк” да стапят този пасив, но в крайна сметка загубиха с 32:26.

„Загубата ни дойде логично при невъзстановената Бурнева, контузията на Цветанова, липсата на Стоилова и Семерджиева, при силната игра на съперничките. Влияние оказа и липсата на зала, тренираме на по-малък терен”, коментира президентът на клуба Атанас Атанасов.

„Бъки” е обигран отбор, с дълга резервна скамейка, за разлика от нас. Няма да ни е лесно тази година, но нямаме намерение да се предаваме и ще отстояваме позициите си”, заяви треньорката Йонка Генчева.

„Бъки”: Росина Ненова, Силвия Атанасова , Лидия Ковачева 6, Деница Асенова, Боговеста Йосифова, Роксана Радева 3, Елена Димитрова, Меги Кънева 5, Биляна Григорова, Стела Иванова, Невена Малчева 5, Стела Костова, Гергана Горанова 4, Виктория Христова 4.

„Етър 64”: Десислава Николова, Соня Богданова 2, Мадлена Дончева 2, Силвия Цветанова, Александрина Бурнева 4, Зоя Стефанова 9, Даниела Коцева 5 (Гергана Александрова, Деница Иванова 4, Станислава Димитрова, Зорница Стефанова).