Точно един век от началото на футбола във Велико Търново се навършва през лятото на т.г. Наесен юбилеят ще бъде отбелязан с излизането на книга на статистика Ангел Ганцаров и на филм за историята на този спорт в старата столица. Любопитното е, че 2009 г. предлага куп юбилеи, свързани с този спорт – 100 години от донасянето на първата футболна топка, 90 г. от основаването на първия футболен клуб, 85 г. от създаването на ФК “Етър”, 40 години от първото влизане в “А” група и др.
Как започва всичко?
През 1909 г. в старата столица е донесена от чужбина първата футболна топка. През лятото след лечение във Виена в родния си град се завръща младежът Георги Станев. Явно има усет към спорта, защото в багажа си носи ракети и топчета за тенис на маса, кегелбан и на първо място истинска футболна топка, направена от плондер и съшити кожени парчета. До появяването є момчетата във В. Търново играят основно други игри чилик, стражари и апаши, надбягвания с обръчи.
Футболът обаче веднага ги грабва. Георги Станев с приятелите си Симеон Симеонов, братята Стефан и Никола Високови, Димитър Церовски, Никола Чантов и др. започват да ходят в местността Орлов връх (Картала), където играят до късни нощи.
Най-вещ във футбола е 16-годишният тогава Никола Чантов, който донася от Цариград “футболните правила” и запознава в тях приятелите си. Десет години по-късно през 1919 г. той вече е треньор и съдия на първия в историята на В. Търново футболен клуб МСК (Младежки спортен клуб) и предава опита си на по-малките. Председател на клуба става Аспарух Брусев. Събират се и играят на равната поляна на Марно поле, която очертават като игрище. Записват се над сто човека и на следващата година МСК вече има 7 отбора по 11 футболисти! Идват и първите мачове в историята великотърновският тим гостува на “ОТО” (Габрово) и завършва 2:2. В реванша на Марно поле търновци бият с 2:1 – първата “болярска” победа в историята.
Набързо в града се нарояват няколко клуба като “Слава”, “Феникс”, “Виктория” и “България”. Започват вражди и разногласия, докато по предложение на първооснователите от МСК всички решават да си попадат ръка и в името на футбола да се обединят.
Това става на общо събрание на 24 април 1924 г., като най-много дебати предизвиква името на бъдещия клуб – “Янтра”, “Орлов връх” или “Етър”. След горещи спорове надделява мнението клубът да бъде наречен на славянското име на р. Янтра, което означава “бързотечаща вода”. Така се ражда ФК “Етър” (Велико Търново).