Българският национален отбор по хандбал за жени записа три загуби в своята квалификационна група за класиране не световното първенство през 2011 г. Хандбалистките ни с национален селекционер Йонка Генчева не можаха да направят пълноценна подготовка поради липса на финансови средства и дори пътуваха с автобус за Италия. Мачовете се играха в градчето Одерцо, намиращо се между Триест и Венеция.

Най-силния си мач българките изиграха на старта срещу състава на Литва. До почивката нашите отстъпваха само с 4 гола – 17:13 след напълно равностойно първо полувреме, а в крайна сметка загубиха достойно с 29:23. Съперничките бяха провели 60-дневен лагер с 15 контролни срещи, докато българките – нито една! Литва получи 4 дузпи, от които вкара три, българките имаха само един 7-метров удар, който пропуснаха. В игра бяха и осем състезателки от шампиона “Етър-64”. Най-резултатна в мача бе Соня Богданова със 7 гола, Зоя Стефанова вкара 5, а останалите добавиха Р. Крумова 4, Д. Коцева 3, В. Калакунова 3 и С. Атанасова 1.

Българската делегация в Одерцо. сн. Фейсбук

Във втория си мач България срещна абсолютния лидер Чехия и отново започн добре. В 20-ата минута резултатът бе 8:8, но след едно изгонване на Коцева съперникът дръпна и Йонка Генчева извади до края основния състав, за да го запази за мача с Италия. Чехкините биха нашите с 44:20.

Българските голове вкараха Радина Крумова 5, Бурнева 3, Стефанова 3, Радева 2, Семерджиева 2, Атанасова 1, Богданова 1, Коцева 1, Калакунова 1, Стоилова 1.

След разгрома на италианките от Чехия те обаче биха Литва и излязоха амбицирани срещу България. Пред 1000 зрители в Одерцо нашите дори поведоха, а мачът вървеше гол за гол, като почивката дойде при 13:10. В този мач обаче проблемът на българките бяха невероятните пропуски в атака – 15 пропуснати гола! В 50-ата минута Италия водеше само с 2 гола, но накрая би с 30:20.

Момент от мача Италия - България.

Радина Крумова е с 5 гола, Стефанова 4, Семерджиева 3, Богданова 2, Бурнева 2, Коцева 2, Радева 1, Стоилова 1.

“При нормална подготовка имахме сили да бием отборите на Литва и Италия”, обобщи вицепрезидентът на БФХ Атанас Атанасов. Крайно класиране: Чехия 6 т., Италия 4, Литва 2, България 0 т., а на световното се класират чехкините.