_NV3A

Николай и Стефан Високови

100 години “ЕТЪР”

Първите футболисти на Търново – младежите, които положиха след 1909 г. началото на футболната игра! Имената им се пазят в безценния архив на Никола Илиев, документи от който публикувахме в книгата „24 крачки към историята. 100 години „Етър“.

„Футбола във В. Търново“ е озаглавил записките си бай Кольо, собственоръчно отпечатани на пишещата му машина. Върху пожълтелите листи сам на ръка нанася корекции. „За рождена дата на футбола във В. Търново трябва да се смята 1909 г. През тази година от Виена се завръща съгражданинът ни Георги Станев, който донася футболна топка, кегелбан, ракета за тенис на маса и други спортни уреди. Първите граждани, които са играли футбол, са Георги Станев, Симеон Симеонов, братята Стефан и Никола Високови, Димитър Церовски, Никола Чантов и др. Тренировките са си правили (тия младежи) на Картала близо до сегашното блато. Познавач на играта бил Чантов, който е възпитаник на Роберт колеж в Цариград. (Тренировките са се изразявали в ритане на топката – добавя на ръка Никола Илиев). Балканската и Европейската война попречили за по-нататъшното развитие на футбола в града“…

Scan_20230901 (38)

В годината на 100-годишния юбилей „Велико Търново спорт“ започна да издирва тези „пионери“ на футбола. Да, минал е вече повече от век, но потърсихме старите търновски фамилии, днешните наследници на тогавашните младежи. И техните потомци отварят старите албуми, вадят скъпоценни снимки, връщат се към спомените на своите бащи и дядовци… И се разплита историята… Романтичната история на първите стъпки на футбола в старопрестолния град!

Вероятно някои от сегашните фенове не се вълнуват толкова от началото на футбола и на „Етър“. Други обаче четат с нескриван интерес. Но историята трябва да се събира и да се пази! Времето лети, хората си отиват, но това трябва да бъде описано, за да се помни от бъдещите поколения!

В поредицата ни, посветена на „100 години „Етър“ вече ви разказахме за Никола Чантов, за Георги Станев, за Димитър Церовски, за Никола Илиев, за първите председатели на „Етър“ Димитър Балтов и Петър Патев. Колегата журналист Иван Тодоров, който има няколко книги за историята на Търново, направи откритието, че сред първите младежи, играли футбол на Картала, е дори именитият писател Емилиян Станев.

Сега тръгнахме по следите на още двама от Първите: братята Стефан и Николай Високови. И нишката отново започна да се разплита. Фамилията Високови е позната на великотърновци – Никола Високов е основател и първият директор на ПМГ „Васил Друмев“, дългогодишен учител по математика от 1971 до 1989 г.

Дали е съвпадение на имената? Или е син на един от основоположниците на футбола?! Е, оказа се именно второто! Потърсихме сегашния директор на училището Ангел Гушев, който бе изключително любезен и ни свърза със сина на първия директор – Румен Високов, който сега живее в София. „Да, дядо ми Николай Високов е от първите футболисти-любители, а брат му Стефан е бил и футболист на „Етър“, потвърди Румен Високов. Извади старите албуми и ни разказа за братята Стефан и Николай Високови.

Николай е по-големият брат, роден е през 1898 г. във Велико Търново. Едва 12-13-годишен е, когато започват да играят футбол на Картала. Както пише Никола Илиев, войните прекъсват заниманията на младежите. Високов завършва военното училище, участва в Първата световна война. След съкращаването на армията учи право в Софийския университет, практикува няколко години като адвокат във В. Търново и Павликени.

 

Брат му Стефан Високов е роден през 1901 г. във В. Търново. Той е по-добрият футболист от двамата. Учи в Мъжката гимназия (по-късно Първа гимназия). Завършва медицина в Италия с най-висок успех от випуска. Завръща се в родния си град и през 1928 г. става футболист на „Етър“ – един от първите…

 

Трагична е съдбата на двамата братя… И двамата умират съвсем млади през 1930 г. Запазени са некролозите – Николай Високов почива на 24 септември  в Павликени по време на операция от апендисит. Само два месеца, преди да се роди синът му Никола Високов. Брат му Стефан умира през същата година, едва на 29 години. Уважаван лекар и действащ футболист на „Етър“. Опелото е в църквата „Св. Кирил и Методий“ във В. Търново.

Запазен е некрологът, издаден от футболния клуб. „Управителният съвет и членовете на Футбол Клуб с горест съобщават за преждевременната кончина, в разцвета на младостта му, клубен член д-р мед. Стефан Хр. Високов (29 години). Със своя благ характер и доброта покойният остави неизлечими спомени между нас. Опелото е в 10 ч. на 25-ти (не се съобщава кой месец) 1930 г. в църквата „Св. Кирил и Методий“, пише в жалейката. Неясно е защо пише само „Футбол клуб“, а не „Етър“. По това време няма у нас клуб само с такова име или поне не открихме такова. Ако някой знае, нека допълни нещата.

А иначе 1930 г. е паметна за „Етър“ – само 6 г. след основаването си великотърновският отбор става четвърти в България за Царската купа, която тогава е с ранг на държавно първенство.

100 години ИСТОРИЯ