img592

38

Неотдавна разказахме историята на СК „Виктория“ – един от предшествениците на „Етър“. Днес ще стане дума за СК „СЛАВА“ – всъщност именно това е отборът, дал основните футболисти за обединения „Етър“.

Вече стана дума, че първият футболен клуб в Търново се казва Младежки спортен клуб, основан през 1919 г. През есента на 1920 г. той е преименуван на СК „Слава“.

Ново име – „Слава“, пише в спомените ли летописецът на „Етър“ Никола Илиев. И продължава: „През пролетта на 1921 г. на едно Общо събрание някои членове предложиха да се смени името на клуба, тъй като вече било остаряло. Той бе преименуван на Спортен клуб “Слава”, под което име съществува до април 1924 г. В ръководството влязоха нови хора, по-възрастни, някои от които бяха чужди на свободолюбивия дух на ръководството на МСК“.

Scan_20230901 (42)

Scan_20230901 (44)

Бай Кольо леко бърка датата, тъй като „Слава“ е учреден на 21 ноември 1920 г. Това става ясно от запазения в РНБ „П. Славейков“ Устав на СК „Слава“, в който на първа страница е записано: „На 4 август 1919 г. се основа в гр. Търново „Младежки спортен клуб“, който на 21 ноемврий 1920 г. се преименува Спортен клуб „Слава“.

От последното изречение става ясно, че на практика „Слава“ не е нов клуб, а просто новото име, което приема МСК. Това се потвърждава и от още редове в устава (на стр. 10): “Настоящият устав, одобрен от Общо събрание на 3 септември 1919 г. (…) е изменен и попълнен на Общото събрание на 20 февруари 2021 г.”. Което ще рече, че и уставът на МСК, и този на “Слава” всъщност са за един и същ клуб.

Книжката е от едва 12 страници, но в нея има още куп интересни сведениия, неизвестни до този момент: печатът на клуба е кръгъл, с надпис “Спортен клуб “Слава” – Търново, в средата с фигура на футболист; празникът на клуба е на 4 август; цветовете на клуба са черен и жълт.

 

В отбора остават основните футболисти, създали МСК, минали през „Слава“ и после влезли в обединения „Етър“ – това са вратарят Никола Илиев, централният нападател Никола Чантов, защитникът Рашко Рашков (Маркиза) и лявото крило Антон Димитров. Досегашният председател на МСК Аспарух Брусев става съветник в „Слава“.

А от последната страница на устава разбираме и цялото ръководство на СК „Слава“! Председател е С. Станев, подпредседател Б. Георгиев, секретар – добре познатият ни Никола Чантов. Касиер на клуба Н. Сарънедялков, домакин – не кой да е, а Никола Илиев. Зав. спорта Р. Петров, съветник – Аспарух Брусев. Председател на Контролната комисия е Г. Гюров, а членове – още двама от основателите на футбола в Търново Никола Балчев и Стефан Високов.

„Новият метод на работа предизвика сериозен отпор в старите членове на МСК. Несъгласни с новия курс на работа в СК „Слава”, още повече, че някои членове на ръководството се опитаха да използват членската маса за свои политически цели, голяма част от основателите на МСК напуснаха “Слава” и през 1922 г. основаха три нови клуба – “Виктория”, “Феникс” и “България”. Виждайки, че разцеплението води до отслабване на футбола във В. Търново, основателите на МСК, макар и пръснати в три враждуващи помежду си клуба, решиха да си подадат ръка и в името на прогреса на футбола в града да се обединят на 24 април 1924 г.“, разказва Никола Илиев. Очевидно под хората, които визира, че използват членовете за политически цели, той визира председателя С. Станев и заместника му Б. Георгиев.

Особено интересна при тези раздори е ролята на Рашко Рашков (Маркиза). През 1922 г. е един от главните виновници за „роенето“ на СК „Слава“, но през 1924 г. именно той става най-пламенният агитатор за обединяването на „Слава“, „Феникс“, „България“ и „Виктория“ и създаването на „Етър“.

Най-горе е откритата неотдавна първа снимка на СК „Слава“ от лятото на 1921 г., която е от гостуване в Габрово. Правена е на габровския Колодрум преди мача с домакините, които се казват „Футболен състав при Гимнастическо д-во „Юнак“, по-късно станали „Янтра“ (Габрово).

40

В архивите на вестниците отпреди век открихме и една от първите спортни дописки – за мач на „Слава“ срещу „Футбол“ (Трявна), игран на 23 септември 1923 г. Материалът е публикуван във в. „Ново време“. „Победители в това състезание излязоха търновци. Тази обаче победа съвсем не оправдава тяхното неприлежно държание в играта. Противната страна действително беше слаба, защото нямаше тренировка добра, играчите се състезаваха много плахо и предпазливо под страха на случайни удари, каквито често се нанасяха. Нужно е да се упражняват и да избягват ударите и блъсканицата през време на игра, което е неправилно, неприлежно и съвършено опасно. Ние бяхме очевидци как двама един срещу друг като петлета се хвърлят и блъскат, а други – в гърба. Прочие, воля, повече воля и желание и всичко ще се изглади. Пожелавам им успех в играта на футбола“, пише в текста, подписан от някой си Стр. Стр-ов.

СК „Слава“ определено е най-успешният отбор на Търново в онези години. Конкурира го само „Виктория“, докато за другите два тима „Феникс“ и „България“ не се знае абсолютно нищо. Най-вероятно са съществували за кратко.

По-важното е друго – „Слава“ и напусналите го основатели, които се разпръсват във „Виктория“, „Феникс“ и „България“, виждат, че така футболът няма да прогресира. И решават да си подадат ръка и се обединят. Датата е 24 април 1924 г. И така се ражда „Етър“!