100 години “Етър”
Кои са имената на първите председатели на”Етър”? Досега единственото публикувано в книгите бе, че първият е “търговецът Балтов”, а вторият Петър Патев. Нищо не бе известно за тях, а е редно освен първите футболисти и основатели на “Етър” да знаем нещо повече и за първите му ръководители. Малко неща излизаха за тях, въпреки проучването ми с месеци на архивите и пресата отпреди век. И ето че – един век по-късно! – могат да бъдат открити…
Димитър Балтов е избран за председател на “Етър” на 24 април 1924 г. И остава на поста точно две години. Никъде в архивите не се откри точно какъв търговец е бил, единствено във в. “Борба” от 1924 г. е спомената някоя си Бонка Балтова, която има цех с плетачни машини.
Оказва се обаче, че Димитър Балтов неслучайно е избран за председател на клуба, защото и отпреди се занимава с тази дейност. Още през 1923 г. той оглавява спорта в Търновска област. За това разбираме от материал във в. “Борба”, в който Балтов е критикуван, че не изпълнява обещанието си да основе Търновски спортен комитет.
“Миналата година в Търново бяха свикани делегати от клубовете в окръга на спортна конференция, за да се занимаят със сформирането на Търновски спортен комитет. Председателстващият конференцията г-н Балтов обеща на делегатите, че ще стори всичко възможно от търновските клубове да се уреди Т.С.О.К. Но това остана само голо обещание на г-н Балтов”, пише авторът Г. Ботев от Трявна, като се жалва, че така футболните клубове от окръга не могат да си проведат първенство и да излъчат своя първенец…
Димитър Балтов оглавява “Етър” две години, но в недостатъчна активност го упрекват и самите членове на “Етър”, става ясно от запазените протоколи от първите години на клуба. На Общото събрание на 18 април 1926 г. Балтов е сменен.
„Председателят Д. Балтов покани желаещите да вземат думата. Хаджи Ганчев пита колко члена брои клубът и колко изправни има днес. Отговори му се, че има 90 души. Същият пита касиера защо не е поканил всички членове да се издължат към касата. Г-жа Руевска замоли Ганчев да не иска обяснение за това, защото членовете са длъжни сами да си заплатят членския внос.
Хаджи Ганчев упрекна председателя Балтов за неговата незаинтересованост към клуба, като не се явявал на събрания, мачове и пр. Балтов му отговори, че по независещи от него причини не е можел да вземе по-голямо участие в живота на клуба.“
Така се стига до избор на нов Управителен съвет, на който на негово място е избран Петър Патев.
Кой е Петър Патев? И за него данните не са много, знае се само, че в онези години е млад адвокат. Потърсих негови наследници във В. Търново днес, като се надявах сред тях да се окаже известната преводачка от италиански език Анели Патева, чийто баща Христо Патев е бил адвокат. За съжаление обаче тя заяви, че не знае сред предците й да е Петър Патев, въпреки че отлично познава родословието си.
От архивите на клуба става ясно, че председателят се подписва като Петър М. Патев. От историята обаче изплува още едно уважавано име от Търново – адвокатът Михаил П. Патев, който е негов баща. А той е интересна личност – роден е на 18.01.1863 г. в с. Беброво, Търновско (според други източници – с. Ребровци), през 1894 г. завършва правни науки в Софийския университет. Активист е на Националлибералната партия на Стефан Стамболов, редактор е на излизалото в Търново сп. „Българска независимост“. Става депутат в 17-ото Народно събрание до 1916 г., а на 25 май 1926 г. дори е избран за председател на Либералната партия. Изключително уважаван адвокат, Михаил Патев от 30.12.1925 г. до 10.01.1931 г. е председател на Търновския адвокатски съвет. Адвокатското му бюро се намирало на ул. Иван Вазов” №14, а домът на ул. “Читалищна” 50 (ъгловата сграда точно през площада на Царевец).
Историята на баща и син Патеви стана по-подробна благодарение на регистъра на адвокатите при Търновския окръжен съд, който се пази в днешната Великотърновска адвокатска колегия, както и в книгата на Катя Митова-Генова “История на великотърновската адвокатура” (1878-1944). В нея е описана биографията на Михаил Патев, отделени са няколко реда и на неговия син Петър М. Патев.
Петър Патев е роден (около) 1895 г. Адвокатски права придобива на 28 декември 1920 г., малко повече от 3 г. преди основаването на “Етър”. Домът му се е намирал на ул. “Зеленка”, а кантората – на ул. Иван Вазов” №14, където е тази на баща му. Във В. Търново практикува до 4 декември 1932 г., когато напуска старата столица. В протокола пише, че е изселен. Странно каква може да е причината и дали тя е политическа, защото в тази година няма особени политически събития… Според Катя Митова-Ганева – главен уредник в Регионалния исторически музей, обаче съпругата му е била дългогодишна учителка по английски език във Втора гимназия.
Но да се върнем към делата в “Етър”. На 18 април 1926 г. Патев оглавява клуба. „Пристъпи се към избор на тайно гласоподаване и в резултат се получи: Петър Патев (41 гласа) за председател, Гр. Христов (42 гласа) за подпредседател, Н. Илиев (52 гласа) за секретар, Б. Газурков (52 гласа) за касиер, Йор. Пенчев (41 гласа) за пом.-касиер, Симеон Друмев (41 гласа) за домакин, Ст. Терзиев (49 гласа) за пом.-домакин, Т. Балевски (44 гласа) за завеждащ спорта, г-жа Йор. Руевска (38 гласа) за съветник. Контролен съвет: Дончо Смилов (50 гласа) за председател, Д. Хаджиганчев (42 гласа) и Янко Мочев (40 гласа) за членове. Гласуват всичко 62 души, от които 10 се въздържаха. Патев благодари за доверието, което членовете на клуба дават на последния“, пише в протокола от събранието.
После Общи събрания на “Етър” има и на 20 април, и на 21 май с.г., когато в протокола има любопитен текст: „Да се замоли писмено Търновското Колоездачно дружество да определи три дни в седмицата, през които членовете на клуба да правят своите тренировки в Колодрума безплатно или срещу малка такса. Да се пита същото дружество каква такса ще взима за Колодрума когато клубът прави своите официални мачове с местни или чужди спортни клубове“.
Димитър Балтов обаче продължава да работи за “Етър”, като остава в управата. На 17 юни 1926 г. заедно с Никола Илиев и Симеон Друмев са избрани за делегати на III Федерален съвет на БНСФ (б.а. аналог на сегашните конгреси на БФС).
Сред наглед сухите исторически данни обаче има и крайно любопитни. Например, че на ученичките от Девическата гимназия не им разрешават да членуват в “Етър”! В същия протокол от 17.06.1926 г. има следния любопитен текст: „Янко Мочев попита направена ли е постъпка пред дирекцията на Девическата гимназия за записване на ученичките за членки на СК „Етър“. Отговори му се с прочитане на писмото, отправено до директора, с което се иска това. Прочете се също и отговорът на директора на гимназията, с който отказва да разреши на ученичките да бъдат членки на клуба.“
След Петър Патев начело на клуба временно е и самият Никола Илиев – един от основателите на “Етър” и негов първи вратар, който впоследствие става и футболен съдия и свири мачове от националното първенство. Това са и тримата първи ръководители на търновския клуб – Димитър Балтов, Петър Патев и Никола Илиев.